Ölüm olayının çocuklar üzerindeki etkisi

0

Benim 9 yaşında oğlum var öğretmenî 3 sınıfa giderken öldü oğlum çok etkilendi ve ölüm den çok korkuyor ve okula gitmek istemiyor ve kitap okuma ve ders yapmak istemiyor ne yapmalıyım?

0 0
9 yanıt - paylaş
0

Erkek adam okadar etkılenmesın herseye doktor a gıdıceksek ısımız zor ona ıstersenız anlatın oglum yuzunden boyle konusuyorum Allah ın emrı oldugunu dogmak kadar normal oldugunu hazırlıklı olmamızı ben ole yaptım allah gecınden versın aılesınden bırıne bısey olma cocuk maf olucak ozaman suan benım taham ogrendı herseyı cok zorluk cekmıyor

0 0
paylaş
2 yorum
0

kıyamam keşke öldüğünü söylemeselerdi çocuklara çok küçük ve hasas dönemleri yaşları 😔bir pedagogdan yardim alın

0

Ölümünde güzel anlatmak gerek çocuklara buda Bi gerçek kaçınılmaz sonumuz olum yok oluş değil yenmeden dogmaktir.

0

Küçük yaşta iman eğitimi verilmesi gerekliliğinin bir örneği de bu olsa gerek.
Benim çocuklarım biri 10 biri 5 yaşında uyumadan önce cenneti hayal ettirerek yatırıyorum.
Peygamberimizin şu sözünü açıklayın ona.
Kişi ahirette sevdigiyle beraberdir. Bide onun iyiliklerinden bahsedin ve cennete gittiğini arda daha mutlu olduğunu kendisi de iyi bir insan olursa onun da oraya gideceğini ve öğretmenini göreceğini anlatın.

0 0
paylaş
0

Üzücü bir durum... öğretmeninin mezarını çocuğunuzla birlikte ziyaret etmenizi öneririm. Çocuklar da bizim gibi, hayatlarına devam edebilmek, sevdiklerinin öldüğüne inanmak ve somutlaştırmak için mezarlık ziyaretine ihtiyaç duyar. Öğretmeninin ölümünü de korkutmadan fazla ayrıntıya gitmeden açıklamak gerekiyor, çoktan yapmışsınızdır gerçi.

0

Belki öğretmenine bir mektup da yazabilirsiniz birlikte. Korkusunu, özlemini ifade edebileceği. Çocuklar kendilerini daha çok bu gibi etkinlikler ve oyunlarla ifade eder. Oyunlarında ölüm temasını işleyebilir, oyuncakları ölebilir mesela oyun gereği, bu durum sizi korkutmasın, ölümü anlamaya çalıştığı için olur bu.

0

Çocuklar böyle durumlarda ilk önce "peki bana be olacak" sorusunu sorar, öğretmeni olmadan ne yapacağını bilemeyip korkar. Yalnız kalmayacağı, yeni öğretmenlerinin de olacağı, ölen öğretmenini dr sevmeye devam edeceğinizi ve hep anacağınızı çocuğa uygun bir dille anlatmak gerek

0

Öğretmenini seviyordu sanırım..Çok acı bir durum gerçekten bir çocuk için öncelikle anlayış göstermek zaman tanımak gerek..mümkünse profesyonel destek alın.

0 0
paylaş
0

Babam öldüğünde oğlum 3.sınıfa gidiyordu çok etkilendi pedegog a götürdüm konuşma terapisi ile düzeldi çok şükür. Hatta pedegog oğluma duygularından oluşan mektup yazdırdı kimseye göstermemesini sadece kendisine getirmesini istedi. Oğlum da ölmek istediğini dedesinin yanına gitmek istediğini ve çok özlediğini yazmış

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan