Okullarda istenen kayıt parası

0

1. Sınıf kayıtlarında 200 tl istediler çok zor durumda olmadığım için itiraz etmedik gerçekten ihtiyacı olandan almasınlar onun önüne geçmeyelim diye. Şimdi 100 tl etkinlik kitabı ücreti istiyorlarmış henüz toplantı yapamadık yapan sınıflardan öğrendik.
Ben buna itiraz edeceğim.
Okulda a,b,c,d,e,f,g,i,h olmak üzere 9 birinci sınıf var. Ortalama 35 kişi olsa bir sınıfta sınıf başı kayıt ücreti 7.000 tl yapıyor. 9 sınıfla çarparsan 63.000 tl yapar. Bu sadece okulun 1. Sınıflardan aldığı kayıt ücreti.
3.000 kayıt ücreti ödemeyeler gibi düşünürsek okula 60.000 kalıyor.
Ama okulun bahçesinde yerdeki işaretler şekiller bile silik boyalı değil. Çocuk parkı var anaokulu için onarılıp temizlenmemiş. Okul açılışa hazırlık yapmamış.
Okulda bunu dike getireceğim bu kitaplara ücret ödemek istemediğimi belirteceğim.
Lütfen sizlerde sorgulayın.
60.000 az bir para değil.
Aynı zamanda anaokuşnada çocuğum başladı onunda kaydında 300 tl ödedim. Okulda 2 öğrencim var.
Bunu sorgulamak en tabii hakkımız.

  Şaheserr   -   Davranış-Eğitim
0 0
12 yanıt - paylaş
0

Bizden de 70 lira set parası artı 150 lira da hariçten para istediler bu 150 liranın yarısı ortaokul için gidecekmiş.ama benim çocuğum birinci sınıfta ortaokuldan banane.ben niye onların masrafını ödüyorum ki çok saçma değil mi ?

0

Devletin verdiği para okula yetiyor mu sorgulayın. Kitaplar yeterli mi etkinlikler yeter mi onu da

0

Bende aldım malesef devlet bütçe göndermiyor okullara kitaplar yetersiz çocuğunuz için almanız gerekiyor düzenleme ve temizlik içinde öğretmen ile değil müdür ile konuşun öğretmen ne yapsın

0

Bende verdim son kuruşa kadar helal olsun çünkü okul tertemiz öğretmenimiz çok iyi akıllı tahta vs herşeyiöiz var dezenfektan maske herşeyi veriyorlar etüt var p yüzden hiç şikayetçi değilim 200 TL beni zengin etmez millet milyarlar harcıyor

0 0
paylaş
0

Devlet kayit parasi vermeyin biz okullara odenek ayirip veriyoruz diyo. Okul mudurleri ve ogretmenler hayir devlet bize bisey vermiyo diyo. Ek kitap almak yasak ama bizlere bi dolu ek kitap aldiriyolar. Sikayet etsen sesini kimse duymuyo. Cunku herkes bi adam edinmiş sikayet dilekcen ya en alta atiliyo yada yirtilip atiliyo. Ne diyelim bizde Allah a havale ediyoz.

0

Bu miktarla da kalinmayacagina emin olabilirsiniz. Ogretmen sınıfa projeksiyon, bilgisayar isteyecek, para... çocuklara etkinlik yapalım, pikniğe götürelim, otobus tutalım diyecek, para... ilave kaynak kitap denecek, hadi bakalım para... bunun adı da sistem. Baktığınızda meb ücretsiz kitap dağıtıyor ama istenen bu paralara bisey denmiyor.. 😔

0

Etkinlik kitap bizde aliyoruz ama kayit parasi yok vermek zorunda deilsiniz gercekten..vermedinizde cocugunuz kayitsiz kalmıyor zorlarlarsa sikayet etmek sizin en doğal hakkınız..çünkü.m.e.b.. söylüyor bunu kayıt parasi diye Bisey yok sikayet edin diyor..

0

Eşim işçi ve devamlı bir işi yok ..bu ay biz çok zorlandık.. böyle oldugu halde 200 tl kitap parası verdik kayıt 600 tl istendi..sınıfa bilgsayar yazıcı tepegöz vs için 400 istendi daha veremedik kıyafet dikiliyormuşn fiyat söylenmedi parça parça veriyoruz..devlet okula 1 personelin maaşı için ödemesini yapıyor okulda 8 personel var güvenlik kat görevlileri yardımcı anneler hep velilerden gelen ödemelerle dönüyor..

0 0
paylaş
0

Elbette hakkiniz fakat birde soyle düşünün. Okuldaki temizlik personelinin sogortasi ve maasini o paradan oduyorlar, okulun eksiklerini o paradan veriyorlar. Devlet elektrik, su ,dogalgaz disinda hicbir seye karismiyormus. Benimde cocugum gecen sene 1. Sinifti kayit ucreti 200 verdik, 100 tl kaynak set aldik, ikinci donem baska kaynak set aldik. Hem istiyoruzki herseyi temiz olsun, herseyi guzel ogrensin hemde bedava olsun. Oyle olmuyor malesefki.

0

Kayıt parası vermedim ama kitap aldık çocuğum İÇİN o kitap gidip kırtasiyeden alıyoruz sadece ismini veriyor . İhtiyaç içinde 200 onda da sınıfa kitaplık perde felan alıyorlar onuda 4 yıl çocuğun kullanacak . Kayıta para vermem otomatik kayıt görünüyor zaten almaya hakkı yok isteyemez bile

0

Kitap parasıyla aidaitin bı ilgisi yok ama. Aidaitin karşılığında bı şey yapilmiyorsa tabii ki itiraz edin. Ama kitap parasını vermezseniz çocuğunuz arkadaşlarından geri kalır. Öğretmenin aidatla ya da okula yapılan bağışla ya da kayıt parası ile hiç ilgisi yoktur çocuğa alacağı kitabin parası ordan karsilanmaz

0

O paralardan neler yapılıyor bir öğretmen olarak söyleyeyim.
*İlköğretimde çalışıyorum, nöbetlerimizde zaman zaman wc maşrapasına öğrencilerin büyük abdestlerini yaptığını görüyoruz ve maşrapa değiştiriyoruz ,takdir edersiniz ki aynı maşrapayı kullanamıyoruz.
*Yiyecek ambalajlarını wcye atanlar oluyor ,tıkanıyor,usta çağrılıyor.
*Sıvı sabunlar su gibi tüketiliyor, peçeteler keza.(Bu arada biz öğretmenler de temizlik parası topluyoruz kendimiz için)
*10 dk lik tenefüsümüzde koştur koştur fotokopi makinesine gidiyor ,konularımızı pekiştirebilelim diye etkinliklerin fotokopilerini çekiyoruz.Belli zaman sonra toner bitiyor ve fahiş fiyatlarda makine tamiri ve toner ihtiyacı için bütçe ayırıyoruz.
*Okulda tamirat,tadilat oluyor ona bütçe.
*Yarışmalar oluyor ,çocuklarımızı ödüllendiriyoruz ona ayrı bütçe.
Bunlar sadece buzdağının görünen kısmı. Aklınıza takılıyorsa okul aile birliği toplantılarında bütçe-harcama açıklaması ibraz ediliyor lütfen bilgi alınız.
(Hayat pahalılığı hat safhada iken verdiğimiz 100 lira 200 lira göze batmamalı .Şurada bir top kağıt 30 lira olmuş , temizlik ürünleri almış başını gitmiş.)
Lütfen öğretmenleri de zan altında bırakmayınız.Çünkü bizler de anne babayız,veliyiz.Hiçkimsenin lokmasını boğazımızdan geçirecek değiliz.

Anne ya da anne adayıysan