Küçük çocuklar için üstün zeka tanısı koyan kurum var mı

0

Küçük cocuklar icin üstün zeka tanısı koyan kamu kurumu var mı? Küçük cocuklar icin yazanlar olunca gördüm. Nasıl oluyor? Nereye gittiniz ,hangi testler uygulandı ve ustun zeka tanisi koydular,şimdi neler yapıyorsunuz çocuklarınız için nasıl bir uygulama yapmalıyız? Bilgi verebilenler olursa sevinirim.

  FahriyeGünsel   -   Diğer
0 0
9 yanıt - paylaş
0

MEB RAM merkezleri var bulunduğunuz şehirde randevu alın. Tanılamaya da fazla takılmayın.

0

2 yaştan itibaren tanılama yapılabiliyor. Üniversite hastanesi ve özel kurumlar bu testi yapıyor. Benim kızıma 5 yaşında üstün yetenekli teşhisi kondu. Ama maalesef bizim ülkemizde sadece bilsemde bu çocuklara eğitim veriliyor ona da sunacak yapıyorlar benim kızım o sınavı kazanamadı biz de evden destek veriyoruz. Onlar için tasarlanmış özel kutu oyunları var onu oynuyoruz ve sorduğu soruları onunla beraber öğrenmeye çalışıyoruz

0

2 yastan sonra universite hastaneleri kabul ediyor ama tanımlanması sonucu bir hak yok oglum 1 yaşındayken gelisimsel pediatriyle calismaya başladık nörolojik olarak 2 yas seviyesinde denildi tavsiyeler verildi uyguladik ve gercekten fark hiperaktiviteli odaklanma sorunu vardı simdiden önlemini almaya çalışıyoruz artık cok daha iyi pediatriyle calismanizi tavsiye ederim

0

Evet, il merkezlerindeki RAMlarda viskar vs. testi ile tanı konuluyor. Bu zihinsel üstün yetenekli çocuklara Bilsemlerde takviye eğitim veriliyor. Ayrıca İstanbul ARGEM ORTAOKULU VE LİSESİ, mülakat ve atölye sınavlarından sonra bu çocuklara yetenekleri doğrultusunda eğitim veriyor.

0

Tanılama önemsiz diyen olmuş, bilakis çok önemli. Öncelikle okulda ek destek sınıfı talep etme hakkınız oluyor. Bilsem öğrencisi olursa bilsemde ek özel eğitim hakkı oluyor ve adres bağımsız istediğiniz okula kayıt yaptırabiliyorsunuz. Özel okullar tanılı çocuklara daha indirim yapabiliyor. Hepsinden öte, çocuğun durumuna göre eğitim planı yapıyorsunuz. Zeka testleri sadece iq skoru ölçmüyor, neyi iyi, neyi de geri olduğunu öğreniyorsunuz. Argem ise bilsemli öğrenciler içinden seçilir ancak ona çok ümit bağlamayın, tek okul, yatılıdır ve geçen yıl sadece 30 öğrenci aldı (tüm Türkiye toplam)
Ram lar keyfekeder yapıyorlar. Biz talep ettik üsküdar ram yapmadı. Gerek görmemişler. Sonra parayla yaptırdık ama resmi geçerliliği olmadığından ilk sene destek sınıfı talep edemedik. İlk sene bilsemi kazanınca 2. Sınıfta bilsem programına başlayınca gerek kalmadı ama ilk yıl kimseye dert anlatamadık. Test sonucuna itibar etmeyip “şöyle bir bakıp, bence bu çocuk normal” diyen söz de psikologlar önümüzü tıkadı. 3 yaşında okumayı öğrenmiş çocuğa test yapmadan normal deyip çıkıyorlar. Size tavsiyem “bence...” diye söze başlayan uzmanlardan uzak durum. Uzun araştırmalar ve akademik temellere oturmuş testlere itibar etmeyip, şöyle uzaktan bakarak ahkam keserek çocuğun geleceğine karar veriyorlar. Fakat güncel olmayan test versiyonları yanılgı yaratıyor. Şöyle ki; parlak çocuklar o testlerde üstün çıkıyor. Böyle testlerde üstün tanılanıp bilsemi kazanamayan çocukların çoğunun durumu bu nedenle.

0

Testiniz gidin üniversite hastanelerinde yaptırın,RAMın yolu okuldan geçiyor okuldaki rehberlik servislerindeki öğretmenlere göre de test çok gereksiz hatta sizi çok çirkin söylemlerle yıldırıyorlar.4 yıldır hiç bir rehber öğretmen elimizden tutmadı kendimiz özel pedagogdan destek aldık.Verdiğim çabanın,emeğin,döktüğüm gözyaşının haddi hesabı yok ama şuan meyvelerini toplamaya başladık.Bilsemi geçemedik biz burada bile yanlış var devlet kurumundan tanılı her çocuğun hakkı o okullar yüz kere yazdım cimere.Özetle şu bu yolda siz ve çocuğunuz var lütfen sabırlı olun ona güvenin çokça sevin çocuk olduğunu unutmayın.

0

Bu kadar çok mu önemli üstün zekalı olmak,bilsemli olmak vs çocukların başka başka yetenekleri güzellikleri vardır belki...bu sıkıntı niye acaba? Benimki iki senedir gitti çokta iyiydi bu sene soğudu geçti gitti.Çocuklarınıza dünyayı zehir etmeye değer mi allahaşkına???

0

ÜYEP Anadolu üni. Üstün zekalı çocuklar ana bilim dalı bölümde uzmanlar tarafından bu test yapılıyor. Üyep yazın araştırın. Ünivetsite bazında özel bölümü olan tek yer diye biliyorum. Biz orda yaptırdık

0 0
paylaş
0

Üniversite ya da eğitim araştırma çocuk hastanelerinde yapılıyor testler.

Anne ya da anne adayıysan