Hamilelik izni

0

size danışmak istediğim bir konu var ogretmenim ve 32 haftalık hamileyim 37. Haftaya kadar çalışıp 5 haftalık süreci doğum sonrasına aktarabilir miyim acaba kimisi yapılmaz kimisi yapılır diyor kesin bir bilginiz var mı acaba şimdiden teşekkür ediyorum.

  HasibeNilda   -   Hamileyim
0 0
9 yanıt - paylaş
0

32. Haftada çalışabilir raporu almanız gerekiyor. 37. Haftaya kadar çalışabilirsiniz. 5 haftayı doğumdan sonraya ekleyebilirsiniz . Rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin

0

Şu an Covid nedeniyle farklı bir uygulama var mı bilmiyorum ama normalde şöyle;
32 haftalık gebelik, yasal annelik izni süresinin başladığı haftadır. Çalışan bir anne 32. haftada doğum öncesi 8 haftalık yasal izne ayrılma hakkı kazanıyor.
Fakat sağlık durumu ve işi çalışmasına el veriyorsa 32. haftada doktorundan 5 hafta daha çalışabileceğine dair "gebelikte çalışabilir raporu" alması gerekir. Bu belge 32. haftada çalışabilir raporu olarak da biliniyor. Dolayısıyla hamileler kaçıncı haftaya kadar çalışabilir, sorusunun cevabı; 37. hafta. Bu haftanın dolmasıyla da hamilelikte iş göremezlik raporu almak gerekiyor.
Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere ekleniyor. Yani, doğum öncesindeki 8 haftalık izinden kullanılmayan her hafta, doğum sonrasına dahil ediliyor. Böylece doğum öncesi 8 haftalık yasal iznin 5 haftası, doğum sonrasındaki 8 haftaya ekleyerek 13 haftalık izin yapılabiliyor.

0

merhaba hocam ben de 30 haftalık hamileyim muhtemel doğum tarihim 1 mayıs görünüyor. Doğum sonrası 13 haftalık izni hesapladığımda yaz tatiline denk geliyor. Yani o izni aktarsanız da yaz tatilinde geçecek. Ben mi yanlış hesaplıyorum acaba ? Siz nasıl hesapladınız

0 0
paylaş
0

37. Haftadan sonra doğum yaptığınızda geriye kalan haftaların hepsi aktarılır. Mesela 38. Haftada doğum yaptınız 1 haftayı kullandığınız için geriye kalan 15 hafta doğum iznine eklenir. Ben 36. Haftamda doğum yapmıştım. 16 haftalık izninimin hepsi doğum sonrasına aktarıldı.

0

Covidden dolayı farklı bir uygulama yok hatta covidden dolayı 24 ten sonra idari izinli sayılıp 37.haftaya kadar çalısıyor gözüktüm.Arada 32. haftada çalışabilir 37.haftadada iş göremez raporu götürmen gerekiyor.5 haftayı hatta 40 haftadan önce doğum yaptığın günlerde dahil aktarabilirsin.Sağlıklıca bebeğinize kavuşursunuz umarım.

0

bende 31. Haftadayim ayni seyleri dusunuyorum. Ama bir yandan da yazin okullarin uzatilmasi haberleri dolasiyor. Çok kararsiz kaldim. Su an uzaktan egitim veriyor musunuz peki?

0

idari izinliyken nasıl çalışıyor gozuktunuz?fiilien çalışmış olmak gerekmez mi? MEB mi kurumunuz?

0

öğretmen değilim sağlıkçıyım, kurum olarak düşünmedim genel itibariyle yasaya göre her devlet memuru için uygulanan seyi söyledim ve bende bu şekilde izin kullandım. İdari izinli sayılmamın sebebide, sağlık bakanlığınca o sıralarda gebe memurlar 24. haftadan sonra idari izinli sayılcak ibaresinden dolayı izinli sayıldım şuan hala geçerlimi bilmiyorum

0

32.haftada alınan rapordan bahsediyosunuz heralde yani aslında yasal hak çalışmaya engel bir durum yoksa çalışabilir raporu ama bu pandemi sürecinde biraz kurumlara bırakılmış,madem işe gelinmiyor çalışamaz raporu verilsin şeklinde düşünülebiliyor malesef

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan