Duyusal problemi olan çocuklar

0

Arkadaşlar merhaba,
Size 3 sorum olacak.
Birincisi; damar yolu açmadan,çocuğa travma yaşatmadan tahlil yapabilecek yeni bir yöntem, teknik, metod, hastane, klinik var mıdır?
Kızım çok travmatik bir çocuk. Hastane travmaları da çok fazla. Bu işi çok az hasarla atlatmak zorundayım. Yoksa başladığımız yere geri dönmek zorunda kalıcaz.
İkincisi; İstanbul'da doktor arayışım var. Her ay sadece boy kilo takibi yapıp sağlam çocuklara bakan doktor değil de, problemli çocuklarla uğraşmış bilgi ve deneyimi yüksek bir doktor arıyorum. Bu kısım benim için çok önemli.
Üçüncüsü ise, kızımın duyusal bütünleme bozukluğu var. Bu sebeple oral hassasiyetinden dolayı çok ciddi bir yemek problemi var. Fizyoterapist bu durumun tamamının duyusal hassasiyetten kaynaklanmayacağı kanaatinde. Hali hazırda DUYUSAL BÜTÜNLEME TERAPİLERİ alıyor. Psikolog, nörolog ve fizyoterapist-ergoterapist takip ediyor.
Boy ve kilosu iyi olduğu için hiç bir çocuk doktorunu bu duruma inandıramıyoruz. Yemek problemini başka hangi alana( duyusal terapiler,psikologlar hariç) danışabiliriz?

0 0
12 yanıt - paylaş
0

Merhaba. Ilk sorunuzla ilgili bir deneyimim olmuştu. Parmağına ufak bir çizik atarak kan alıp tahlil yapılmıştı kızıma. Daha az travmatik olmuştu. Ama her durumda yapılıyor mu bilmiyorum.

0

İlk sorunuza cevaben bir ürün var. Çocuklarda enjeksiyon sırasında acıyı azaltmaya yardımcı oluyormuş. Bende kızım için almayı düşünmüştüm ancak henüz alıp kullanmadım bir deneyimim yok ama kullanıcı yorumu bulabilirseniz internetten belki faydası oluyordur.

0

Merhabalar. Benim kızım da çok hassas bir çocuktu özellikle 2 buçuk yaşına kadar. Kan almak işkenceye dönüşüyordu ve şurup bile içmez. Biz şu şekilde çözmüşüz çok şaşırdım geçen ay doktora gittiğimizde kan alınırken hiç ağlamadı bile. Bir oyuncak doktor seti aldık ve sürekli oyunlar oynayarak serum taktırdık kendimize, aşı yaptırdık, ilaç yazdırdık. Ve acıdı bile demedik. Hastalanınca doktora gitme provası yaptık sürekli ve işe yaramış. Belki de kendisi hazır hissetti bilemiyorum ama bizde işe yaradığını düşünüyorum. Ve anlatıyoruz doktordayken neler olacağını örneğin kan alacaklar diyoruz, habersiz bırakmıyoruz. Umarım siz de aşarsınız bir an önce.

0

senin kızın alerjik miydi? Sence yeme bozuklugu mu, tat tepkisi mi cıgneme tepkisi mi? Hic dil/konusma terapisti gördu mu? Ya da belki diş hekimi, kbb uzmanı? Aklıma sadece bunlar geldi.
Cektıgını cok iyi anlıyorum, kalben de yanındayım lütfen unutma🥰

0

Bana iki isim verilmişti duyu bütünleme konusunda: Ebru Güçlü ve Umut Aybarç. Umarım yardımcı olur. Sana güç kuvvet ve sabır diliyorum

0

Kesinlikle İstanbul da Dr.Alifuat serpen derim oğlum iki kez tam tahlil için kan verdi yanındaki hemşireler müthiş oğlumun 6.ayından beri rutin olarak gittiği bir doktor ve saat merfumu yok acil durumlarda tüm önceliği çocuklar böyle ender dr lar çok az

0

aradığın değil ama damarı dışardan tespit edip, kolayca giriş yapılmasına olanak veren bir cihaz var. Hastaneye bunu sorabilirsin. Beslenme ile ilgili de beslenme terapisti Ender Marangoz ile iletişime geçebilirsin. Kendisi İzmir'de ama instagramdan da cevap veriyor. Yönlendirme yapar en azından.

0

Doktor Ömer Saltan’a gidebilirsiniz. Hemopatik renedi ve aromaterapi de biliyor. Belki hemopati deneyebilirsiniz. Defne Hanım benim oğlumda da duyu bütünleme sıkıntısı var doktora gitmedim ama alandan psikolog arkadaşlarımla bu tanıyı koymak çok zor olmadı ve bir buçuk yaşına kadar yanakları egzemadan çok fena durumdaydı. Yediği üç beş bir şey. Ama çocuğumun gelişimi normal olduğu için hiç bir ekstra uğraş ve çabam yok inanın. Alerjisi tam geçmedi hala zaman zaman kaşıntı atakları oluyor bakliyata eli deyse kaşıntı atağı Yaşar. Ama buna bin şükür diyorum. Bu arada çok yakın bir arkadaşımın yeğeni Ebru Sidar’a gitti o da hayal kırıklığı yaşadı

0

Kızınız kaç yaşında bilmşyorum fakat biz 3,5 yaşında kan aldırmayı konuşarak çözdük
Elini çekmezse acımayacagını
Cesur bir Kiz olursa ödül vereceğimiz vs vs konusrak hallettik

0

Birinci sorunuza cevap vereyim . Benim kızımda zor bir çocuk . Tatlı dilli ona güven veren bir bebek hemşiresiyle en az hasarla atlattık hastane zamanlarımızı. İğne işin içine girince bütün çocuklar feryat figan . Maalesef ki başka yolu da yok. Herşey onların iyiliği için . Hizmet (memorial) hastanesinin doktorlarını da hemşirelerini de çok sevdik . İşlerinde iyiler.
Kızınızla konuşun büyümüş olduğunu , cesur olduğunu vs vs söyleyin . Hazırlayın yani hastaneye gitmeden .

0

Sorularınıza malesefki net bir cevabım yok onerim aşı hastahane konusunda tabiki pandemi koşulları ayrı sık sık hastahaneye gidin ama muayene olmayın çocukları izlesin yada siz muayene olun kızınız izlesin kendisine bir şey olmadan çıkıldığında biraz daha alışmış oluyorlar her şeyi görüp izlemek onlar için deneyim yemek konusundada gördüğüm ne kadar uğraşıp titizlenip üstüne düşersek yemiyorlar tabiki her hangi bir rahatsızlık yoksa uzun oldu ama çaban gayretin kızın için yapmaya calistikların Allah yardımcın olsun umarım mutlu sağlıklı günlere bir an önce kavuşursunuz

0

Son care sedatif madde vererek kan alinabiliyor ama bunun icin oldukca zor hastane personelini ikna etmen, eger 10 tup ve uzeri kan alinacaksa, cok fazla tahlil yapilacaksa o zaman cocugu uyutmayi tercih ediyorlar.
Boy ve kilosu iyi oldugu surece yemedigine bir doktoru ikna etmen cok ama cok zor.
Afife Selvitopu iyi bir cocuk psikologudur bu arada belki gitmek istersen eger onunla da görüşebilirsin travma tedavisi icin.

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan