Depreme karşı önlem almak

0

Izmirli ve sigortacı anneler geçen konuştuk hepimizin korkusu tekrar olabileceği söylenen izmir depremi.. Ben bu süreçte nasipse krediyle ev alicam ama tüm birikimimiz ve üstüne kredi borcu olunca bi de işin maddiyat boyutu kafama takılıyor.. Allah korusun olası bir deprem de dask neleri karşılıyor, konut paketi ne veriyor.. miktarlar çok saçma geldi..

  EvinElçisi   -   Diğer
0 0
7 yanıt - paylaş
0

Bildiğim 250 bin tl lik kisim karşılanıyor..yinede bende yorumları bekleyeyim

0

Sigortacıyım Dask depremi ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlar karşılar. Evin tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Ama bunlar poliçe kapsamına göre değişir ücret. Nakit Ödeme yapılır. Herşeyin kapsama oranı farklı olur

0

Dask zorunlu zaten. Yanlış hatırlamıyorsam eşyayı karşılamıyor Ama konut Sigortası karşılar. O da depremin tüm zararlarını karşılamaz. Ama konut Sigortası mutlaka yaptırın. Ama lütfen sözleşme de kapsamlar kısmını çok iyi okuyun.

0 0
paylaş
0

Şimdi şöyle oluyor, aldığınız gayrimenkul bina (daireniz) ve dairenin hissesine düşen arsa payından oluşur. Bina yıkılması halinde tüm kat malikleri hissesi oranında arsada da hak sahibidir. Bi gayrimenkulün değerini arsa payı değeri + binanın inşa maliyeti + müteahhitin karı oluşturur. Binanın doğal afetle yıkılması halinde dask sadece bina kısmındaki zararı karşılar, zaten sizin arsada hak sahipliğiniz devam etmektedir.
Binanın maliyeti de yapı sınıfı için bayındırlık tarafından belirlenen yapı m2 birim değeri x bağımsız bölüm alanıdır. Siz 100 m2 alanlı 3A yapı sınıfında bi daire alıyorsanız dask size 110.000 tl öder. 3b sınıfı için 145.000, 4A sınıfı için 155.000 diye gider. Ancak bu tutar 2020 yılı için azami 240.000 tl dir. 240.000 tl yi aşan kısım ve afet sonrası enkaz kaldırma, kira mahrumiyeti, eşya zararları için bazı şirketler ek poliçe yapabilir.
Gayrimenkul alırken dask zorunludur. Kredili alımlarda kredi süresinve banka tarafından hesabınızdan çekilerek otomatik yenilenir. Nakit alımda siz isterseniz her yıl yaptırırsınız.

0 0
paylaş
0

ağır hasar alsa ama ev başına yıkılmasa dask ödeme yapmaz..ağır hasar almış ve sonrasında da yıkım kararı verilmiş eve dask hiçbir ödeme yapmadı..depremde tamamen tepemize yıkılması gerekiyormuş..bizzat yaşayan biri olarak yazıyorum

0 0
paylaş
1 yorum
0

Sigortalar binanın arsası sabit kaldığı için evin tekrar inşaat bedelini yada onarım bedelini karşılar. Dask poliçesi de metre kare çarpı 1.134 TL metre kare fiyatıdır. Konut poliçesi de genelde metre kareyi 2000 TL ile çarparız. Dask poliçesi de binanıyı sadece depreme karşı sigortaladanız ve konu kapandı. Konut poliçesi de ise evi herşey karşı sigortalarsınız. Bina teminat alırsınız eşya alırsınız (eşyanın içinde giydiğiniz kıyafet dahildir) cam kırılması, elektronik cihazlarının arızalanması, yangın, yıldırımın, dolu, fırtına, araba çarpması, teror, yer kayması, sel su baskını, dahili sugibi bir çok şey Ayrıca deprem teminatı da alırsınız. Depremi eşyada poliçedeki eşya bedeli kadar alırsınız, binayı ise dask poliçesi de bina teminatı aldıgınız için konut poliçesi deki bina bedelini ile arasındaki fark kadar alırsınız. Yani dask da bina teminatı 100. 000Tl konut poliçesi de bina teminatı 200.000 TL deprem sonucu eviniz çökerse 100.000 TL yi dask dan kalan 100.000 ti yi Sigorta şirketinizden alırsınız. Dask poliçesi de 2020 yılı için ev kaç metre kare olursa olsun maksimum 240.000 TL teminat alabilirsiniz.

0 0
paylaş
0

Daha iki gün önce yatırım için aldığımız eve dask yaptırdık. Bildiğim kadarını söyliyim. Evi atıyorum 500.000tl’ye aldınız. Evinizin inşaat bedeli de 200.000tl diyelim.
Dask’ı 500.000tl değerinde yaptırsanız bile dask evinizin inşaat bedelini ödüyormuş sadece.

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan