Çocuklarda saklama huyu

0

Merhaba arkadaşlar artık içinden çıkamadığım bir konu için yardım istiyorum sizlerden.. kızım 5 yaşında biriktirme saklama huyu var. Bildim bileli aynı değişmiyor. Dışarıdan yaprak,ağaç dalı, taş toplardı bir ara ses etmedim koleksiyon yapmasına izin verdim. Ama bambaşka bir hal aldı. Okulda yaptığı 2 senedir sakladığı psramparça olan etkinlikleri bile attırmıyor. Kırık bir oyuncak parçası ne olduğu bile belli değil attırmıyor. Terziyim evin içinde bazen boncuk pul buluyor bir köşe yapmış kendine saklıyor. Küçülen aşırı yıpranmış kıyafetleri bile saklamak istiyor. Ben yazlık kışlık yaparken bazı kıyafetlerimi atıcam diyorum ağlamaya başlıyor atma diye. Uzun oldu biraz ama konuşuyorum anlatıyorum örneklendiriyorum. Daha ben atmamız lazım dediğim an ağlamaya başlıyor. Gecenin 1 i yatağında ağlıyor 2 sene önce wc düşen çöpe giden tokasına. Kardeşinin park yatağı kırıldı aşırı eskidi attık diye günlerdir ağlıyor durup durup. Yani ne yapacagımı nasıl davranacağını da şaşırdım. Eşyalar önemsiz onlara bu kadar değer verme, senin gözyaşına değer mi. Eşyalar işi bitince, eskiyince çöpe gidebilir. Yenisi alınır. Diyorum. Ama cevap ağlamak 😔

  Ilgınn   -   Davranış-Eğitim
0 0
10 yanıt - paylaş
0

Benim küçük yiyeninde öyle yırtılmış tshirt bir anda ama o benim en sevdiğim tshirtümdü oluyor ağlıyor

0 0
paylaş
0

Sahiplik sahiplenme duygusu ..bence bir uzmandan yardım alın derim daha yaşı küçük gerçi büyüdükçe belki farkına varır yapmaz dicemde aksi de olabilir ..bide soyle birşey var mesela çocuğunuz bu sakladıklarını kimseyle paylaşıyor mu nebilim mesela boncuklar pullar dediniz arkadaşlari ile paylaşıp oyun oynuyor mu yada atmaya kıyamadigi bir oyuncağını paylaşıyor mu ?

0

farklı açıdan deneyin bunları şimdi birlikte toplayalım ve ihtiyacı olan birine verelim diyin toplu şekilde hepsine razı olmassa tek tek yapın ..dediğiniz gibi belki sizden duyduğu için sartlanmis olabilir .

0

Bir pedogoga danismanizi öneririm,kompulsif biriktirmeye benziyor.en ıyısını sıze uzmanlar soyler ama dedıgım gıbı saklama hastalıgı var evet

0

Aynen bak arkadaşların dediği gibi kompulsif biriktirme hastalığı deniliyor buda olabilir tabi bunu bir uzmana danışarak daha iyi anlayayabilirsiniz evde kendiniz üstesinden gelemesseniz mutlaka bir uzmana başvurun.

0

Siz bence vakit kaybetmeden gidin derim içiniz rahat eder en azından nasıl bir yol izlemek gerekiyor bunları bilirsiniz ve ona göre hareket edersiniz yoksa kompulsif gibi birşey ileriki dönemlerde daha da sıkıntılı olacaktir emin olun .yaşı küçükken önüne geçin .ve dediğiniz gibi bu hastalıkta da aile tutumları ve genetik faktörler de rol oynuyor babaanne de var mış çünkü herşey olabilir .rabbim yardimciniz olsun .

0

Kızım 6 yaşında bunu ben aylarca yaşadım vermedi atmadı hatta bir ara meyve suyu kutularını bile birktirdi. Sonra yardım aldık bu doğal bir süreç ona ait olan yada anlamlı olabilicek şeyleri vermemek. Biz bir fotograf makinası aldık unuturum özelerim yada atamam dediği şeylerin fotografını çekiyor. Bu ona iyi geldi baya yol kat ettk.

0

Biraz uç bir sorun, siz halledemezsiniz uzman yardımı şart. Bu süreçte de eşyalardan da saklıyor olmasından da bahsetmeyin. Yanii ben öyle yapardım.

0

canım değişmiyor pek aslında kardeşimde çocukken öyleydi şimdi 20 yaşında hala öyle birazda huy meselesi sanırım

0

şyaların çöpe gidcek hissi onu daha fazla etkiliyor olabilir. Çöp çöpe atma gibi şeyleri çok kullanmayın düşünsenize biz yetişkinler bile bir kazağımızı atarken atsakmı birinemi versek napsak diye bir düşünüyoruz. Biraz takip edin sonra tabiki bir uzmana sizde danışın biz böyle yaptık umarım kısa sürede çözersiniz 🙏🏼

Anne ya da anne adayıysan