Çocuklarda cinsel organını tanıma dönemi

0

Merhaba güzel anneler. 🌼
Kafamı bulandıran bir konu ile size danışmak istiyorum.
Kerem Ağustos'da 4 yaşına girecek. Kendini keşfetmeye başladığından beri cinsel organıyla yakın bir ilişki içerisinde. 2 yaşlarındayken her ereksiyon anında çişinin geldiğini söyleyerek ya da dikkatini başka yöne çekerek aştık bu durumu.
Bugün ise ben işteyken, (annem bakıyor kendisine) evdeki köpeğimizin başını sürekli cinsel organına yaklaştırırken bulmuş annem onu. Yapmamasını söylediğinde ise oyun oynadığını ve karışmamasını söylemiş her defasında. Annem ufak çaplı bir video çekmiş bu durumu bize gösterebilmek için. Hiç erkek çocuk bakmadığı için de epey bi telaşlanmış bu duruma.
Önceki mevzu gayet normal olduğu için sorun etmemiştik, ama bunu nasıl aşabiliriz bilemedim. Bilen vardır mutlaka diye de size sormak istedim.
Şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

  Usulum   -   Bebek-Çocuk Gelişimi
0 0
16 yanıt - paylaş
0

Çocuğunuz fallik dönemde.3-6 yaş arası bu şekilde davranması normal çünkü haz bölgesi cinsel organı. Yeni doğan döneminden 2 yaşa kadar nasıl her şeyi ağzına alıyordu çünkü o dönemde de haz bölgesi ağızdaydı. Ardından 2-4 yaş aralığında anal dönemdeydi. Tuvalet eğitimi verdiğimiz dönem,tuvaletini tutup bırakarak haz alıyordu. Şimdiyse fallik dönemde. Haz bölgesi cinsel organı. Cinsiyet farklılıklarını keşfediyor. Sakın köpek yer, ısırır , ayıp vs ile korkutmayın bu iğdişlik korkusuna sebep olur yani benim de kızlarınki gibi cinsel organım küçülür kaygısı yaşar. Yine işte sünnetle, doktorla vs korkutmamak gerek bu yüzden. Yine bu yaşlarda bu yüzden sünnet de önerilmez. 6 yaşı doldurması beklenir. 2 yaştan önce ve 6 yaştan sonra sünnet yaparlar gelişimsel özelliklerinden dolayı. Benim oğlum da 4,5 olacak yakında. Bebeklerinin giysilerini çıkarır sürekli. Cinsel organıyla sürekli bir ilgisi, oynaması yok henüz. Ama arada çişi gelmiş gibi tutuyor. Sakın üstüne düşmeyin. Oyun oynamayı teklif etsin o zamanlarda anneniz. Telaşını belli etmesin. Önemsemesin durumu. Geçecektir

0

Bizde yaşıyoruz aynı durumu oğlum 3 yaşında koltuğa dayanıyor hatta dizime falan dayanıyor kan ter içinde kalıyor pedagoga gitmiştim sorduğumda asla uyarmayın dedi ilgisini farklı yönlere cekin demişti korona dan önce kreşe başlatmıştık yarı zamanli ve o dönemde bütün sorunlarını aşmıştık kreşin çok faydası oldu her bakimdan ama araya korona girince komple başa döndük bizde şimdi ilgisini dağıtıp oyun oynamaya başlıyoruz etkinlik kitapları çok ise yariyor tavsiye ederim 👍

0

Benim oglumda 5 yaşındayken faretirmeden oynardı dikatini hep başka şeylere çekmeye calisirdim ona fark etirmeden cokta ustelemedim asla kizmadim bir kac ay devam eti sonra kendiliğinden birakti çok oynarsa yara olur derdim

0

Sadece merakını başka bir şeyle gidermeye çalışır. Bu köpek olmaz da bir oyuncak olur, koltuk olur. Korkutmak doğru değil. Tabi ki bedenini keşfedecek. Merakını giderecek ve tabi ki anne babasının yardımıyla giderecek. Biyeri kaşındığı zaman kaşımasına nasıl engel olmuyorsak buna da engel olmamalıyız.

0 0
paylaş
0

Merhabalar kırmızı çizgi diye çocuk hikaye kitabı var okulumuzda da okumuşlardı sizlerde mutlaka alın tavsiye ederim ....

0

Benim büyük oğlan pek düşkündü çıkıntısına 🙈🙈 hatta sadece anane ve babanesinin eteklerinin altına girer ve pipisi ile oynardı. Bir yerden gördü mü hayır tâbi ki. Bazı çocuklar biraz daha düşkün oluyor. Biz hiç üstüne gitmedik. Açık bir şekilde oynamak istediğinde,özel bölgen lütfen git odanda oyna diye odasına gönderdim. Birkaç zaman devam etti ve bitti. Şimdi gayet normal ergen olma yolunda bir çocuk. Üstüne asla gitmeyin,ayıp vs demeyin.

0

Asla yapma demeyin ısrarla devam ediyorlar. Oğlumda öyleydi canı sıkıldıkça yapardı en çok. İlgisini dağıtıp bir de yara olabileceğini söylemiştim zamanla geçti bazen yine çok nadir sıkılınca açıp oynar 🤣 görmemezlikten geliyorum 🤷‍♀️

0

Çocuğa sert bir şekilde uyaran vermemek gerek süreç elbet değişecektir. Annenizin ayrıca dikkat etmesi gerek. Ama size en doğru açıklamayı bir uzman yapacaktır mutlaka. Ama sert tepkiler vermemelisiniz. Biraz yoğun ilgiye maruz kalsa unutabilir belki ama bu durum normal geçecektir.

0

engel olamadığı aslında biraz hoşunada giden bir durum bu onun için bir süre deneyip neler olabileceğini, nereye kadar ne olacağını merak ettiği için bütün ilgisi onda ne olduğunu anlayıp bir süre sonra yapmayı bırakacaktır fazla üzerine düşmeyin o konuda çok konuşma yapmayın derim oyuncak gibi düşünün nasıl bir süre sonra onun verdiği hazdan sıkılıyorsa aynı durum olacak bundanda hazzı bir yere kadar alıp sıkılacak ve unutacak bilinçaltı vermeye çalışmayın asla yani her yaptığında aynı şeye yönlendirmeyin örn hadi oynayalım gibi Olmamalı her seferinde farklı yön verilmesi çok daha sağlıklı olur hadi dışarı çıkalım, suda oynamak istermisin, boyama yapalım mı gibi 🤗

0 0
paylaş
0

Sadece ayıplamayacak yapma bırak demeyecek birine göstermiş süper gücünü😂 minnoş adamlar böyleler bizlerden utanır çok normal bakışlarımızla dahi olsa olamaz bu ne yapıyor şoku yaşadığımız için en yakın konuşamayan arkadaşıyla paylaşmış😬 size düşen görev zamanını kollayıp uygun bir dille özel bölgelerimizin bize özel olduğunu başkalarına asla göstermememiz gerektiğini anlatmak farkındayım yapmaları çok garip ama doğaları gereği yapıyorlar🤷‍♀️

0

tabiki yaşayanlar bilir ama her çocuk kendine hastır.
Yani kimi gizli yapar kimi açık açık...
Onun için pedagog tanıdığınız varsa yardim almanız daha iyi olur.🤗

0 0
paylaş
0

Normalde bende çocuk gelişimi ile ilgili kitapta vardı ama kitabı bulamadım birine hediye etmiş olabilirim.
Google da bunlarla ilgili bilgiler var araştırabilirsiniz...

0

2 3 yaşlardaydı herhalde erkek bebeğin annemin ceket ördüğü yumakla çok uğraştığını gözlerimle gördüm. O gün bize o yumağı asla vermedi uğraştığımı bilirim. 😕🙃 Doğal bir süreç ve nasıl hareket edeceğimizi bilmek işimizi kolaylaştıracak.

0

5 yaşında kızım 3 yaşında oğlum var geçenlerde farkettim birbirlerine köpeklerin poposunu ve cinsel organini gösterip gülüyorlar sokakta oğlum arada oynuyor ama çok kisa süre gün de bir kaç defa görmezden geliyorum çıplak gezmek istiyor evde her fırsatta soyunuyor bir şekilde ikna edip giydiriyorum kizimda bir kaç defa farkettim noldu annecim bir sorun mu var dedim kutu(cinsel organ) masajı yapıyorum dedi nerden öğrendin diye sordum kendi kendime dedi üstünde durmadım uzun zamandır yapmıyor ama çok meraklilar uzun süre yalnız birakmamaya sorularına en sade dille kizmadan ayiplamadan cevap veriyorum çünkü çok normal ve çocuklar için durumu karışık hale getirmeden anlayabilecekleri şekilde anlatmak lazim.

0 0
paylaş
0

Merhaba korkulacak bir durum yok. Çocukların cinsel keşfi de gelişimlerinin bir parçası. Cinsel bölgeye temasın hoşuna gittiğini farketmiş. Biz yetişkinlerdeki gibi yorumlamamak gerek. Bu yüzden ona kızar veya ceza verirseniz sadece korkar, kendini suçlar, yanlış bir şey yaptığını düşünür ama merakı da ilgisi de geçmez. Ve daha uzun vadede de sizinle konusma, iletişim kurma ihtimali azalır.

Dikkat etmeniz gereken bunu gün içinde ne sıklıkta yaptığı. Eğer başka bir şeyle ilgilenemeyecek kadar, odaklanamayacak kadar sıksa enerjisini boşaltamıyor, günü verimli geçiremiyor olabilir veya sizin tutumunuz pekiştirici bir etki yapmış olabilir. Bu durumda uzmana danışabilirsiniz.

Sıklığı bu kadar fazla değilse iletişim kurabileceğiniz yaşa gelmiş onunla konuşabilirsiniz.
'' Merak ettiğini anlıyorum ama penisin senin vücudunun sana özel bir noktası. O nedenle bunu herkesin olduğu bir yerde yapman pek dopru değil. Merak ettiğin bir şey varsa istersen beraber konuşabiliriz. '' gibi bir cümle yeterli olabilir mesela. Vücudu konusunda anlayacağı şekilde bilgilendirme yaparak merakını da giderebilirsiniz.

Cinsellik bizde ne yazık ki hala tabu olduğu için çocuklar en doğru bilgiyi alması gereken anne ve babasıyla iletişim kuramıyor. Daha sonra biraz daha büyüdüğünde malesef kulaktan dolma bilgilerle, porno izleyerek, arkadaş komuşmalarından yanlış ve gerçek olmayan bilgiler ediniyorlar. Böyle geçirilen çocukluk ve ergenlik bütün cinsel yaşantısına da yön veriyor.

0

Bir yazıda 6 aylıkken başladığını söylüyordu. Bilgim ve tecrübem çok sınırlı fakat. Bi söyleşi de çocukların kendilerini farketmemelerini sağlamak zorundayız. Kız çocukları için oyuncak ata binmesi odalarına yalnız göndermek gibi buna benzer şeylerde dikkatli olmamız gerektiğini söylemişti. Tek bildiğim ayıplamadan ilgisini başka yöne çekmek.. Vakti gelince de bir birey gibi kendi merak ettiklerini net sade şekilde konuşmak gerektiği..

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan