Çocuklara sorumluluk öğretmek için ödüllendirme sistemi

0

Selam. Çocukları kendi sorumluluklarini yerine getirmeleri için sticher(güzen yüz vs),kurdale yani kisacasi minik şeylerle odullendirme konusunda ne dusunuyorsunuz🤔 benim kizim bayiliyor(4 yaş) oyuncaklarini buyuk bir hevesle topluyor bir tane gulen yüz almak için.veya ayakkabisini kendi giyiyor vs. Bu iyi mi kötü mü bilemedim.

0 0
10 yanıt - paylaş
0

Vaktiniz olursa Özgür Bolat'ın Beni Ödülle Cezalandırma kitabını okumanızı tavsiye ederim.

0

Ödül davranış kazandırmada uygun bir yöntemdir ancak dozu iyi ayarlanmalıdır. Yoksa dıştan pekiştirme ile içsel motivasyonu düşürerek dışa bağımlı bireyler yetişmesine sebep olur.

0

Ödül bir süre sonra cezayla aynı etkiyi yaratıyor diyor araştırmalar. Cezadan kaçınmak bir davranışı yapmak/yapmamak ile ödüle ulaşmak için bir davranışı yapmak/yapmamak.

0

Peki kendini acindirmak,ben cok yapiyorum. Hadi toplamama yardim et oğlum ben cok yoruldum gibi.

1 yorum
0

Ben çok yoruldum diyerek yardım istemek acındırmak değil bence; ama her şeyi “Ayyyy çok yoruldum, haydi bana yardım, ben hastayım haydi n’olur şöyle yap” şeklinde dönüştürürseniz sağlıklı bir ilişki olmaz sanki.

0

Zamanla etkisini yitirmemesi için hem ödülü hem de zamanını zaman zaman değiştirmelisiniz. En etkili olan yöntem değişken aralıklı pekiştirme bence yani çocuk güzel bir hareketi yapar ama ödülün ne zaman ve ne şekilde karşısına çıkacağı belli değildir, sürpriz olur. O süreyi çok sık yaparsanız sıkılır, çok nadir yaparsanız da davranışı sergilemekten vazgeçebilir.

0

Ödül ve ceza benzer şeylerdir. İkisi de dışsal ve geçici motivasyon sağladığı için kalıcı öğrenme sağlayamazsınız. Kalıcı öğrenme sadece içsel motivasyonla olur. O davranışı neden yapması gerektiğini, yapmazsa ne olacağını, nasıl bir sonuç yaşayacağını vs defalarca anlatmalı hatta uygulamalı göstermelisiniz. Yanlış yaptığında da sonucunu yaşamasına izin vermelisiniz. Bahsettiğiniz davranışları da yapması gerektiği için yapmalı, ödül almak için değil. Zaten uzun vadeli olarak da işe yarar bir çözüm değildir, anı kurtarır sadece.

0 0
paylaş
0

Zamanla ödül olarak sunduğunuz şeyi değiştirebilirsiniz. Söyleyiş şeklinizi de zamanla değiştirerek ödül olmaktan çıkarabilirsiniz. Hadi sen oyuncaklarını topla ben de şu işimi yapayım da beraber en sevdiğin kitabı okuyalım/kek yapalım/sohbet edelim vs. Yani bunları birer basamak, yapılmak zorunda olan ama çok da problem olmayan hayatı kolaylaştıran rutinler gibi ifade edebilirsiniz. Büyüdükçe kolaylaşacaktır.

0 0
paylaş
0

Hayatında kullanacağı bilgilerle ilgili pekiştireç vermeyi doğru bulmuyorum. Ödülü alınca yapacak ama onu neden yapması gerektiğini bilmeyecek. İçselleştirmeyecek. Bu tür davranışlar görerek öğrenilir. Düzen için 4 yaş sadece bir başlangıçtır. Çocuğun mizacına göre basit şeyleri yapmasını sebebini sonucunu anlatabilirsiniz. Ben kızımın oyuncaklarını toplamıyorum. Aradığı oyuncağı bulamaz olunca yardım istiyor ve düzeltiyoruz. Kıyafetlerini giymesi için de bağımsızlık mücadelesi verdiği aylardan beri kendi işini kendi görmesine izin veriyorum. Öyle alıştığı için yapar. Ama ödül ne zamana kadar vereceksiniz? Her seferinde vermek ödülün anlamını yitirmesine yol açar. Bazen verip bazen vermezseniz eee topladım bu defa neden vermedin diyecek. Kolay yol ödül kullanmamak.

0

Sticker falan kesmez benimkini anca istedigi bir oyuncaga gezmeye falan bakar bizde isler ama ben yapsin diye biseyler vermek yerine sordugumda cani isterse yaptiriyorum suan cok kucuk neticede yavas yavas oturacaktir bu davranislar mesela geri donusum coplerini ayirma isini bu sekilde kafasinda oturttu bugun babasi mutfak copune kagit atiyordu hemen mudahale etti mesela o oraya olmaz diye halbuki kendi de bazen oraya atar zamanla yaptikca pekisecektir davranisi diye dusunuyorum zaten odul olursa odul verilmrdiginde yapmayi birakir

Anne ya da anne adayıysan