Çocuklara özgüven kazandırma

0

Mehraba ben yeni katildim bir konu hakkında fikir almak isterim arkadaşım 7 yaşındaki oğlunu tek başına dışarıya oynamaya yolluyor balkonda bakıyorum ben diyor bu şekilde öz güven kazanır diyor ama ben tehlikeli diyorum bir anda herşey olur sen inip müdahale edene kadar sorum çocuklara öz güven ve kendilerini koruma nasıl ogretmeliyiz yardımcı olur musunuz ben mi yanlış yapıyorum acaba

0 0
15 yanıt - paylaş
0

Ozguvenli olsun diye cocuk tehlikeye atılmaz zaman kötü bir anlık herşey son son pismanlikta fayda etmez

0

Bizim mahallede 3 yaş 5 yaş çocuklar tek başına dışarda oynuyorlar arada bir çıkıp bakıyorlar

0

Tabiki çocuk bu şekilde özgüven kazanır. Kendi başına karar verme mekanizöası devreye girer bir çok olumlu yanı olabilir. Amaaaa şu zaman da ortalık böyle riskliyken 7 yaşında kazanmayıversin o özgüveni de 10 yaşında kazansın arkadaşım.

0

Bu konu o kadar detaya ve yoruma açıkki, burada hemen sizin kurduğunuz iki cümle ile o ebeveyni eleştirmek yanlış olur.
Bende 7 yaşındaki kızıma oynaması için izin veriyorum ve takip ediyorum. Ama küçük bi yerde yaşamamız, apartman ve komşularımızın güvenilir oluşu, sitenin bahçesinde diğer komşu çocukları ile birlikte hareket etmeleri, eşimin polis olması ve sürekli devriye gezmeleri... gibi daha birçok sebep bana güven verir.
Ve evet komşunuzun haklılık payı var, komşu teyzelerle ve ablalarla sık iletişim kurmak, hem kızımı sosyalleştirdi, hem de düzgün ve akıcı cümle kurmayı öğretti, 'özürdilerim' 'teşekkür ederim' 'lütfen' gibi kelimeleri daha sık kullanır oldu.

Velhasıl; tabiki çocuk göz göre göre tehlikeli biryere çıkarılmaz ama bir çocuk için en doğru kararı onun anne babası verir diye düşünüyorum. (insanlıktan çıkmamışsa)

0

Balkondan bakarken çocuğun önüne çıkan arabayı durduracak süper ötesi güçleri olduğuna inanıyordur :) .Çocuk özgüven kazanacak diye salıyorlar ortalığa sonra evin önünden çocuk kaçırıldı diye duyuyoruz maalesef.12 yaşına kadar her çocuk anne gözetiminde oynamalı.Daha yeni paylaşıldı 10 ve 11 yaşındaki iki kız çocuğu evinin önünde oynarken kaybolmuş.

0

Bence çocuk imkanı varsa sokakta oynamalı.Zaten 10 yasindan sonra yalvarsan çıkmıyorlar.Ha tehlike zaten artık evin içindede var önemli olan kendini korumayı kendini savunmayı yani kısaca hayatı hayatın içinde yaşayarak öğrenmeli.Benim çocuğum 6 yaşında sokaga çıksın bunu yaşayabilsin diye ugraşıyorum.Ama asla başını boş bırakmıyorum gönderince ona belli etmeden sürekli kontrol ediyorum böylece iyisiyle kötüsüyle hayata katılıyor evde olsa televizyondan sadece bön bön hayatı izleyecek...

0 0
paylaş
0

Oğlum 6 yaşına yeni girdi. Yaşıtları bi kaç senedir site içinde tek başlarına dışardalar. Ben hem pandemi hem de küçük olduğu için tek başına bırakmak istemedim..geçen yaz biraz deneyelim dedik. Üstten kolladık. Ama diğer çocuklara uyum sağlayamadı. Şimdi de yanlarına girmek istemiyor😔 okula başlayacak. Okulda uyum sürecinde sıkıntı yaşarmıyız diye endişeliyim.. Site içi güvenli ise evden kollamak şartıyla dışarı tek başlarına çıkabilirler. Ama bende çıkaramadım. Doğru yapmadığını düşünüyorum.

0 0
paylaş
0

Sokakta tek basina oyun oynayarak ozguven kazanilmaz hele ki bu zamanda aklin varsa gozunun önünden ayirma son pişmanlık fayda etmiyor

0

Kavga da etseler çocuklarımız kendilerini korumayı kendileri öğrenecek hepimiz çocukluğumuzda ne yaşadıysak çocuklarımızda kendi çocukluğunda tecrübeyi kendileri yapar döngü bu her an yanlarında olamayız

0

Benim oglumda 2013 dogumlu gecen yazdan beri kendisi site bahcesinde arkadaslari ile oynuyor.

0

Hala aklıma geldikçe kahroluyorum. arkadaşımın kardeşi o zamanlar 7-8 yaşlarındaydı. Biz bahçede oynarken o çıkıp karşı yoldaki bakkala gitmek istedi. Arkadaşım dur hayır geçme derken çocuk panik yapıp yola attı ve dolmuşun altında kaldı. Kafatasi gözümün önünde ezildi. Olay sadece 3-4 saniyede oldu annesi balkonda olsa neyi değiştirirdi. Allah aşkına tek bırakmayın evlatlarınızı. Ben gözümün önünden bir sn ayiramiyorum

0 0
paylaş
0

Ozguven tek basina inmekle gelismez.ozguven evde verilir.ozguven verildiyse hic ni yerde ezdirmez kendisini.

0

Eskiden gönül rahatlığı ile tek başına yollayabiliriz ama şimdiki hayat şartları kesinlikle yollamazdım. Öz güveni farklı şeylerde de kazanabilir.

0 0
paylaş
0

Özgüven tam da bu şekilde kazanilir. Ancak bu kararin getirileri oldugu gibi goturuleri debolabilir. Ebevyn olarak artisini eksisini iyi dusunmek gerekir. Birincisi site icindeyse komsulara guveniyorsaniz 7 yasindaki bir cocuk tek basina inip oynayabilir. Ama site degilse yolda oynuyorsa guvenli degilse sirf özguvennkazansin diye bu riskler alinmamalı.

0

Sorumluluk verin kararlarına saygı duyun konusun gülün eylenin ama dışarda gözünüzün önünden ayirmayin herşey bir anlık

Anne ya da anne adayıysan