konuşamayan çocuğun tedavisi

0

Selam arkadaşlar cocuk piskatrisine gittiniz mi? Benim oglum konuşamıyor o yüzden götüreceğim bana ne soracak benmi anlatacagim omü cocugu gözlemleyecek bilemedim giden varsa yardimci olsun lütfen

  Selwi   -   Bebek-Çocuk Gelişimi
0 0
9 yanıt - paylaş
0

Benim oğlum çok küçüktü 3 yaşında psikolojik olarak o ortama girmeye hazir hissetmedim.Geç konuştuğu için o süreç çok yordu beni.Ne yaptıklarını anlatayim.Dil terapisti hangi harflerde sorun varsa onları çalıştırıyor ama işin büyük kısmı yine bizlere düşüyor.Mesela k harfi bu harfle başlayan kolay kelimelerin resimleri var onları söyletiyor.Bir de sadece yazılı olanlar oluyor.1 hafta boyunca o kelimeler tekrar ettiriliyor.Benim oğlan o ara düzgün söylediklerini yine bozdu ama genel olarak biraz daha anlaşılır oldu konuşmasi.Maddi durumunuz iyiyse rapor çıkarmayın.O zaman diğer çocuklarla aynı zamanda eğitim alacak psikolojik olarak yorabilir.

0

Bizde de aynı durum var seneye ilk okula başlayacak bende araştırıyorum ancak ücretleri çok yüksek devletten nasıl destek alınıyor hangi bölüme gitmek gerekir onu bile bilmiyorum

0

Canım dil terapisti kişiye özel şeyler yapıyor.. Mesela şöyle anlatayım 1 saat seansımız vardı 45 dk çocukla yalnız kalıyorlar oyunlar oynayarak çocuğun eksiği ne onu gözlemliyor sonraki 15 dk ebeveyni alıp çocuğun oyun sırasındaki tutumuna ve tepkilerine göre neyi nasıl söyletmeniz gerektiğini söylüyor..ödevler veriyor şunlara dikkat edin bunu bu şekilde anlatın diyerek ve onun verdiklerini gün içerisinde yapıyorsunuz.. Yani basmakalıp standart bişey olmadığı için sizinle paylaşabileceğim kısmı hangisi bilemiyorum.. En önemlisi şuydu sesler çıkardığında şunumu demek istiyosun yada parmağıyla işaret ettiğinde bunumu istiyosun al yapmayın atıyorum arabayı gösteriyor arabayı alıp vermeyin yanındaki oyuncakları sayın mesela ayıyımı istiyorsun aa otobüsümü istiyosun hay Allah bu da mı değil acaba köpeğimi istiyosun diyerek etraftaki şeylerin isimlerini söyleyin zamanla istediği şeyi kelime olarak söylerek başlayacak demişti..seslerle anlatmaya çalıştığında siz bölüp onun yerine konuşarak tahmin yürütmeyin demişti.. Bunu yeni nesil anneler olarak çok yapıyoruz ne yazıkki..

0

Öncelikle dil bağına bakılmalı. Eğer bununla ilgisi yoksa dil terapisti. Dil terapisti çocuğunuza ve size harflerde dilin nasıl kullanılması gerektiğini öğretiyor. Daha sonra çocuğunuz çok rahatlayacaktır.

0

Konuşma terapisi almalı. Eğer maddi imkanlarınızı zorlayacaksa özeller ki seansı 200-400 tl arasındadır; sadece konuşma geriliği için çocuk psikiyatri bölümüne başvurup rapor almak isteyeceksiniz. 1-2 yıllık oluyor raporlar bu süre boyunca ayda 8 seansı devlet karşılıyor, aile ücret ödemiyor. Bence zaman kaybetmeden gidin hekime, okul öncesi sorununu çözsün kuzucuk.

0

Okula veya kreşe gitti mi hiç ? Okulda baya düzeliyor konuşmaları. Kızım 3 yaşındayken devlet anaokulu sınıf açmıştı kısa bir süre göndermiştim. Sınıfta söylediği hiç anlaşılmayan bir erkek çocuğu vardı. Ve derdini anlatamadığı için hep bi vurma eğilimi vardı.ogretmen sürekli konuşturmak için çaba gösteriyordu. Biz yalnızca 1 ay kaldığımız için o cocuk gelişme gösterdi bilmiyorum ama çevremde var bu şekilde düzelme gösteren çocuklar.

0

Yeğenim öyleydi pedagog her söylediğini anlamayın söylediğini anlamıyorum deyin çaba sarfetsin demişti. Kreş de önermişti verdiler ve düzeldi her çocuk farklı tabi altında yatan bir neden var mı uzmanla görüşmenizde fayda var

0

daha kötü durumdaydı oğlum cümle kuramaz hiçbir kelimeyi doğru söyleyemezdi. kreşe başlattık bu seferde öğretmeni ve arkadaşları ne dediğini anlamadığı için sorun yaşadı.. Dil terapistine götürdük kreş öğretmenide destekledi ve 3 ayın sonunda sınıfın en iyi konuşan çocuğu oldu hatta net konuşabilen sorunsuz anlaşılabilen sayılı çocuklardan biri haline geldi..

0

Dil ve konuşma terapistinden faydalanın , oğlum da aynı durumda 3 yaşında kendini yabancı birine anlatamazdi kelime düzeyinde konuşması vardı eşim ve ben anlıyorduk. Cümle yetersizdi. Bize de hep kreş dediler , ama hep orda yaşıtlarına kendini nasıl anlatacak üzülür içine kapanır bir şey olduğunda bana öğretmenine nasıl söyler dedim. Dil ve konuşma terapistine gittik . İki ay oldu çok fark var oğlumda daha sosyallesti konuşması ilerleyince iyi ki gitmişiz. Terapistin bize söylediği de kendini az da olsa anlatamayan cümle kuramayan çocuklar için kreş önermiyoruz dedi . Şimdi bir kaç aya yakin bı sürecimiz daha var Aralık da kreşe başlayacak

Anne ya da anne adayıysan