Çocuğum otizmli mi

0

Merhaba. Ben oğlumun otizmli olduğundan şüpheleniyorum. 27 aylık. Hangi doktora gitmem gerekir? Ne zaman belli olur? Test mi uyguluyorlar? Bu yaş için nasıl bir test uyguluyorlar bilgi alabilir miyim?

Şüphelenmemin sebebi olan davranışları:
-ismiyle seslendiğimde bakmıyor
-Konuştuklarımızı hiç anlamıyor, sadece çıkardığımız ses tonundan ve mimiklerimizden üzgün, sinirli, mutlu olduğumuzu anlıyor.
-1 kelime bile söyleyemiyor
-Parmakla bir şey göstermiyor, bir şey istemiyor.
-Oyun oynamayı bilmiyor.
-Sadece bulduğu her şeyi sıraya diziyor. Sürekli olarak her şeyi sıraya diziyor.
-Aklınıza gelebilecek tüm nesneleri ağzına sokup çiğniyor. Terliklerimizin ucu hep ısırılıp koparılmış halde. Legoları dişleriyle kırıyor, yamultuyor. Kumanda, kremler, banyo halısı, tabure kenarları.. Aklınıza ne gelirse ısırılıp, çiğnenmiş halde..
-Elinde sürekli bir eşya taşıyor ve günlerce o eşyayı bırakmıyor. Mesela tahta kaşık. Yatarken, kalkarken hep elinde. Avuçları yara oluyor taşımaktan, yine de bırakmıyor elinden..
-10 aylıkken emeklemeye, 16 aylıkken yürümeye başladı.
-sürekli yatacak yer arıyor. Keyif yapmak istiyor. Salık bir çocuk. Mesela giydirmeye çalışırken, yemek yedirirken, yürütürken kendini salıyor, yere bırakıyor, yatıyor..
-Katı gıda olarak sadece ekmek yiyor. Onun dışında her şeyi blenderdan geçiriyorum. Çorba ya da püre halde yiyor ama kilosu ve boyu yaşıtlarından önde. Çok da iştahlı bir çocuk.

Bunun dışında göz teması kuruyor. Bir de kendisinden 2,5 yaş büyük bir abisi var. Çok dışa dönük, ilgi toplayan, aşırı konuşkan ve hareketli bir çocuk. Acaba kardeşinin önüne geçtiği için küçük oğlum bu şekilde etkilenmiş olabilir mi? Kıskanmasın diye uğraşırken bu sefer küçüğü mü ihmal ettik acaba? Eşim çok yoğun çalışıyor. Ben de evden hem ek iş yapıyorum hem de çocuklar, ev.. her şeye yetişemiyorum.Büyük oğlum hiperaktif denecek derecede hareketli ve çok vaktimi alıyor. Küçük oğlum çok uslu. Sessiz sakin. İhmal ettim de böyle olduysa diye vicdan azabı çekiyorum.. Aslında onu da hep oyuna kattım. Mesela küçük oğlumu uçak yapıp abisine füze gibi uçururum, yakalanbaç oynarken onu da tutar, gıdıklar, oynatırım.. oyun öğretmeye çalışıyorum ama ilgilenmiyor. Araba oynatıyorum, elimden alıp ağzına sokuyor! 🤷🏻‍♀️ Babam ve abim de karakter olarak çok sessiz sakin insanlar, eşim de ailemi suçlar gibi konuştu bu akşam. Çok canım sıkıldı. “Senin abin de otizmli ama siz farkında değilsiniz, ordan geldi, genetik bu” dedi. Alakası yok! Abim gayet normal biri. Sadece eşimle ilgi alanları farklı diye yaftalıyor! Çok canım sıkıldı bu duruma.. Resmen mahalle karısı ağzıyla “senin anangil, benim anamgil” muhabbeti yaptı bana! Şok içindeyim şu an. Kiminle evlenmişim ben!🤦🏻‍♀️

0 0
15 yanıt - paylaş
0

Eşyaları çiğnemesi ısırması vitamin eksikliğinden olabilir. İletişim olmadığı için bir götürün isterseniz çok küçük siz de bilinçlisiniz takip edin sakin yapısı vardır belki.Eşinizin dediğini kafaya takmayın dahi olsaydı kesin ona benzerdi.Siz acaba bir rahatsızlığımı var dediniz ya ee doktora gidecek takip edilecek zahmetli işler bunlar o yüzden kenara çekilmek istemiştir

0

Anlattıklarınıza bakılırsa otizm olabilir otizmde erken tanı ve erken eğitim çok önemlidir bu yüzden çocuğunuzun büyümesini beklemeden bir uzmanla görüşmelisiniz. Eşinizin böyle davranması normal aileler bu durumda kabullenmeme şok kızgınlık suçluluk gibi duygular yaşayabiliyorlar bu aşamaları ne kadar çabuk geçip ne kadar erken kabullenirseniz çocuğunuza o kadar faydalı olabilirsiniz.

0

Benim oğlumda öyleydi ikiz teki çok mız mız olduğu için onu ihmal etmişim sonradan fark ettim doktora gittiğimde otizim başlangıcı dedi.Ben bütün hayat akışını degistirdim oğlumla ilgilendim tüm vaktimi ona harcadım ve Allaha şükür düzeldi şuan 3 buçuk yaşında normal düzeyde

0

Hemen TV yi telefonu ve televizyon vermeyi bırakın. Onlar böyle yapıyor gelişim çağındaki çocukları. Lütfen 3 yaşından önce çocukları asla teknolojiyle tanistirmayin lütfen. Bol sohbet edin oynayın iletişim kurun düzeliyor. Hemen otizm etiketi yapistirmayin lütfen çocuğa.

0

Bir universite hastanesinin cocuk noroloji bölümüne basvurun.nerede yasiyorsunuz?izmirse dr önerebilirim.istanbulda yasiyorsaniz cok ünlü bir dr var alaninda en iyisi diye bilinir ama özel ve pahalı.ama internetten yasadiginiz sehirin ünv hastanesinden iyi bir cocuk nörolog bulabilirsiniz.cok geçmiş olsun.umarim her sey yoluna girsin sizin icin.esiniz konusmasi guzel değilmiş ama bazi insanlar korkularini öfkeyle yansıtır.sakinliginizi koruyun.mahalle agzini bosverin.yazinizla kendinizi cok iyi ifade etmişsiniz medeni ve egitimli bir annesiniz tıp sizi dogru yola yonlendirir iyilestirir.

0 0
paylaş
0

Sislide ozgur önere goturun hemen hic kafanizi bulandirmayin bende ayni seyleri yasadim cok sukur bitti atlattik ozgur bey Harika bir doktor ne olsa soyler cok tecrubeli oneririm Ben 20 aylikken fark ettim tohum otizm vakfini aradik hemen ozgur beyi onerdiler gittik otizm diyemem dedi ama sosyal iletisim bozuklugu dedi gerczktende oyleydi mutlaka gidin ve ekranli hic birsey vermeyin tv telefonu hayatinizdan
Cikarin cok zor rabbim yardim etsin 🤲🏻🤲🏻🤲🏻😔

0

Güzel kardeşim küçük oğlu eline bişey aldığında ağız kırarken hemen dikkatini dagit aktivite yap benim 3 tane çocuğum var eşim Çok yoğun çalışıyor bende çok yoruluyorum Allahin emanetleri onlar evde ek iş yapm olduğu kadar yere kise açından ölmüyor bırak evin dağınık olsun temizliği ihmali etme çocuklarla vakıt geçir ve şükür sabır unutma güzel kadesim

0 0
paylaş
0

Benim Oğlum da 9 aylık emekledi 19 aylık yürüdü. Doktor birşeyi yok üşeniyor demişti gerçektende üşeniyordu .. 4 yaşından sonra konuştu bunun sebebi sürekli tv ve telefon seyredip oynaması. Çoğu Çocuk tek başına oynamaz. Eğer çocuğunuzla zaman geçiriyorsunuz, oyunlar oynuyorsanız, tv izlemiyorsa elinde telefon yoksa belki sıkıntı olabilir çocukta ama erkek çocuklar genelde geç konuşur

0

hareketlerinden sizde anlarsınız bazen bir nesneye uzun süre bakarlar sizin konuşmalarınıza tepki vermezler davranışları hareketleri yavaş olur.. aniden çok basit olaya sinirlenir göz bebekleri büyür bazen de hiç tepki vermezler umursamaz gibi tavır takınırlar 2 öğrencim vardı biliyorum.. 1 tanesi çok ama çok zekiydi şu an tıp 3. sınıfta okuyor zeka iyi hareket yavaş sürekli doktorlarıyla irtibat halindeydim..ama yinede bir uzmanla görüşün size nasıl davranmanız gerektiğini söylerler..

0

Benim oğlumda da benzer belirtiler vardı doktora götürdüm bu yüzden ama benim oğlum çok TV seyreder ve tablete çok baktığı için Di biraz da psikolog kreş ve yarım günlük okulu önerdi TV'yi kısıtladı kaldırın ortalıktan kaldırılıyorsa 1 saat günde demişti. Sonra 2 saatlik belediyenin ücretsiz eğitimlerine götürdüm. Öğretmen i içine kapanık sürekli komutla işler yapıyor otizm li olabilir çok zeki ama kendi dünyası var siz bunu Bi daha götürün doktora dedi bana ikilemde kalmıştım resmen ertesi sene ana okuluna gitdi ve öğretmeni bişey yok otizmli çocuk asla deyil dedi.

0

Moralinizi bozmayın ama bunların hepsi otizm belirtisi.. Vakit kaybetmeden psikiyatrist e gidin ve eğitim VS başlayın.. Benim oğlumda da benzer özellikler vardı maalesef otizm.. Şu an 5 yaşında

0

Bana göre siz ilgili bir annesiniz. Eşinizin o şekilde konuşması evt çok yanlış ama şu da var erkekler kadınlar kadar ince düşünemiyor. Hele birçoğu öfke kontrol problemi yaşar. En ufak gerilimde yakar yıkar sonra hiçbirşey olmamış gibi hayatına devam eder. Eşinizin genel hali nasıldır bilemem. Ha o söylediği şeyler de çok kırıcı. Ona kırıldığınızı hem söyleyip hemde göstermelisiniz. Ki aynı aşağılamalara devam etmesin. Aileniz hakkında bu şekilde kesinlikle konuşmaması gerekir. Aynı şekilde de siz de. Eşnizle de aranızı açmamaya çalışın. Çocuklarınız ile mücadelede tek başına kalmayın. O zaman daha zor olur. Çocuğunuz ile ilg. ; zaman geçirmeden bir doktora götürün. Şüphelerden kurtulursunuz. Bazı devlet hastanelerin çocuk psikiyatri bölümü var. Anlattığınız özellikler bir hastalık belirtisi de olabilir, karakter de .. bunu bizler bilemeyiz. Ama bazı şeyler var gibi. Teşhis için tam zamanı. Geç kalmayın. Belki düzelebilecek birşeydir. Otizm çok çeşitleri var. En belirgin özelliği göz teması kurmaması. Ki kuruyor demişsiniz. Bir de benim bildiğim hayal kurmamaları. Bende oğlumu doktora getirmiştim. Oyun oynarken sesler çıkarıyor dedim. Doktor dedi, ses çıkarması hayal kurduğunu gösteriyor diye. Umuyorum birşeyi yoktur. Sakin kalmaya çalışın. Beterin beterlerini var.

0

Aklınıza takılıyorsa çocuk doktoruna gidin. Onlar sizi gerekli yerlere yönlendirirler. KBB yede gidin. Bazen çocukların kulaklarında sıvı birikimi oluyor. Buda konuşmayı duymayı engelleyebilir.

0

Kusura bakma da onu söyleyen esin asil otizmli. Ya ne demek evladına oyle. Olabikir rabbim oyle yarattı ise ne diyebiliriz. Siz once bir cocuk doktoruna getirin durumunu anlatin. O size nasil bir yol izleyeceğiniz i söyler. Rabbim yardımcınız olsun. İnşallah oyle bir durum yoktur. Cunku eşiniz surekli imali laflar kullanır size diye düşünüyorum. Rabbim tüm yavrularimiza sifa versin. Siz üzülmeyin ne ile karşılaşırsanız rabbimin hediyesi diye düşünün.

0

Otizmli çocuk bakışlarından daha doğduğunda belli olur .çocuğunuzun herşeyi ısırması diş çıkardığı içindir.benimde oğlum 16 aylık adece baba diyor başka hiçbir kelime yok.14 aylıkken yürüdü.abisi tam tersi bı çocuktu 9 aylıkken yürüdü ve konuştu.cocuklar sizin ama hepsi aynı olmuyor.dusunceniz yanlış bence .ama yinede içiniz rahat etsin istiyorsanız bı Dr gidin

Anne ya da anne adayıysan