Çocuğum okulda tuvalete gitmek istemiyor

0

Merhaba,
6 yaşındaki kızım okula yeni basladi severek gidiyor derslerini de iyi yapıyor.
Sorunumuz okulda tuvalete gitmek istemiyor. Tuvalet de kapalı kalmaktan çok korkuyor. öğlene kadar tutuyor, acı içinde.
Kuzeni yazın bir Kafenin tuvaletinde 1-2 dakika kapalı kalmıştı. Kendisi acamadi dışardan annesi açtı. Kızım bunları gördü, ve o günden itibaren kapalı kalicam diye tuvalete gitmek istemiyor, panikliyor bağırıyor ağlıyor. ne yapicami bilemiyorum. Çok şey denedim. bir çok kere anlattım, oyunlarla konuştum, eğer kapalı kalırsa ne yapabilir anlattım, resimler boyattım. Bir sinif arkadaşıyla beraber gitmeleri ayarladım.. bir kaç gün beraber gittiler sonra istemiyor kızım. sınıf öğretmeni ile konuştum, pek yardımcı olmak istemedi, böyle birşeyi ilk defa duyduğunu söyledi, sınıfta çok çocuğun olduğunu söyledi. beni suçlar gibi ifadeler kullandi. Israrlarim üzerine bir kac gün kızımla WC ye gitmeyi kabul etti, kapının önünde bekledi. 2 gün ögretmeniyle beraber gittiler ama sonra kizim istemiyor.
dün karın ağrısı ve kusma şikayetleriyle hastaneye yattik..
Aynı yada benzer sorunu olan, yada önceden yaşamış olan varmı? Siz neler yaptınız?

0 0
8 yanıt - paylaş
0

Benim kızımın da kapalı kalma korkusu değil ama hijyen vs sebepler galiba hiç bir zaman okulda tuvalete girmedi .Şimdi 6. sınıfa gidiyor hala da gitmez . Konuştum ikna etmeye çalıştım ama olmadı zamanında .Fakat tutabiliyordu da uzun süre , bu sebeple çok problem yaşamadım . Eğer siz bu yaptıklarınızla çözemediyseniz bir pedagogtan yardım alabilirsiniz.Sabahları mutlaka çıkmadan tuvalete gitmesini sağlayın ve çok bişeyler içmemesini sağlayabilirsiniz.Bir de kuzeni ile konuşsun , sohbet etsin . o okulunda tuvaletine gidiyor mu ? Neler yaşamış ? O duyguları geçmiş , korkacak bişey yokmuş vs gibi bizzat o kuzeninden duysun .Belki işe yarar .

0 0
paylaş
0

Travmasıni temizlemeniz gerek. Baris muslu ınstagramdan takip edin . Kitaplari var okuyun 1 haftaya çoźersiniz. Bu yontemle bel fitigindan tutun da 7 yasimdan beri bacagimda cikan egzamaya kadar kurtuldum

0

Allah yardımcınız olsun. Kapı pencere güvenlik aksesuarları var onlar dan alsanız da kapıyı kapatsa ama kapı tam kapanmasa olur mu acaba. Yada gün içinde devamlı gidin tenefuslerde yanında olun mesela ikinci yada üçüncü tenefus geleceğim deyin sizi beklesin beraber gidin

0

Pedagog desteği alın derim bazen çocuklar anne baba disinda konuşacak başka birini ister. Pedagog ne şekilde davranmanız gerektiğini söyleyecektir ciddi travma oluşmuş.

0

Okul tam gün mü? Yani öğlen evegeliyorsa dert etmeyin, hep böyle devam etmez sanırım..
Yani bizde pek gitmiyoruz, eve geliyo o rahatlıgı biliyo. Ama tabi olurda gelirsede gidiyo yine... Gitmem demiyo...
Gitmeden önce kaygısı vardı, çişim gelşrse vs diye, bende acıkcası piste olsa git yap gelince ben seni yıkarım güveninş verdim. Okurda pexeten olmaz, düşer vs, Gerekşrse silmeden de cek pantolunu, endişe etme edersende skrun değil, evde hallederiz dedim.
Bi arkadasıyla gitmesini bende tembihliyorum, olurda kapı kapalı kalır sesini duyuramazsa diye.

He birde okul ilk günleri, tuvalete gidip her bir kapıyı kapatıp, acabıluyor mu diye denedik, kilidi yapmış olsa acabılıyomu falan dıye denedık. Bazı kilşt ve kapı sert oluyo çünkü, bunu bile ders gi çalışabilirsiniz, yapmasa bile gidin kapı kapatıp acma calışın... Öyle öyle güven gelir belki.

0 0
paylaş
0

Sizin suçunuz ne? Her çocuk bazı şeylerden olumsuz olarak etkilenebiliyor... ama tuvalette beklememek istemesi normal

0

Karın agrısı ve kusma idrar yolu enfeksiyonumu oldu kızımda da var bu yüzden sordum yanlış anlamayın

0

Çocuğunuz gece uykuya dalinca 5 dk sonra yanına uzanin. Bingildak bölgesine küçük vuruşlar yaparak onunla konuşun. Kuzenin birgün tuvalette kilitli kalmıştı. Çok korkmustu bagirmisti aglamisti uzulmustu bunları gördün sende çok korktun. Ya bende kapalı kalırsam diye düşündün. Kuzenin annesi ordan çıkardı. Bu çok doğal bir olay herhangibir yerde kilitli kalabiliriz ama mutlaka biri bizi duyar ve çıkarır. Bu korkulacak bir durum değil. Bundan korkmana gerek yok. Sen Hep guvendesin. Korkmadan her yerde tuvalete gidebilirsin. Böyle olaylar çok nadir yaşanır. Bu olaydan dolayi vucudunda oluşan bütün sıcak ve soğuk duyguları serbest birakiyirsun kizim (bu cümleyi bastırarak 3 kez soyleyin) sen hep guvendesin korkmuyorum gitti bitti bu olay birdaha yasanmayacak. Deyin bunu 3 veya 4 gece söyleyin sonucu bana yazın. 😀 şifa olsun. Ins. Barış Muslu yu takip edin

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan