Çekirdek Kahve Nasıl Kullanılır?

+2

Günümüze lezzet katan kahveler, çekirdek hâlinde ya da öğütülerek saklanabiliyor. Tazelik açısından çekirdek kahve daha iyi bir seçenek olsa da birçok kişi onu nasıl kullanacağını bilmiyor. Siz de çekirdek kahvenin leziz aromasını tatmak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız gelin, çekirdek kahveyi nasıl kullanabileceğinize beraber bakalım!

çekirdek kahve

Çekirdek Kahve Nedir?
Çekirdek kahve, en basit hâliyle kavrulmuş ama öğütülmemiş kahve türüdür. Bu çekirdek, yaş metotla işlenerek kahve bitkisinin meyvesinin içinden çıkarılır. Ardından kurutulan çekirdeklerin zarı ayıklanır. Son aşamada ise yeşil renkli çekirdekler kavrulur ve alışkın olduğumuz rengine kavuşur.

Liberica ve excelsa gibi farklı kahve çekirdeği çeşitleri bulunsa da yaygın olarak Arabica ve robusta kahve çekirdekleri tercih ediliyor. Oval görünümlü Arabica, ağızda yumuşak ve meyvemsi tat bırakıyor. Arabica'dan iki kat daha fazla kafein içeren robusta çekirdek kahve, espresso yapımında kullanılabiliyor. Ancak damak zevkine göre espresso yapımında Arabica'nın da tercih edilebileceğini belirtelim.

Çekirdek Kahve Nasıl Kullanılır?

çekirdek kahve

Çekirdek kahvenin ne olduğundan kısaca bahsettiğimize göre kullanımına geçebiliriz! Çekirdek kahve kullanımında en önemli kısım öğütme. Eğer çekirdekler eşit parçalar hâlinde öğütülmezse kahvenin tadında dengesizlikler oluşabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için kaliteli bir kahve öğütücü edinmelisiniz. Sonrasında kahveyi hangi boyutlarda öğüteceğinize karar vermelisiniz.

Örneğin; çekirdekleri Türk kahvesi hazırlamak için öğütecekseniz ekstra ince, espresso ve espresso bazlı kahveleri hazırlamak için öğütecekseniz ince olacak şekilde öğütmelisiniz. Bu noktada kahvenin tazeliğini ve aromasını korumak için kahveyi içmeden hemen önce çekmenizi tavsiye ediyoruz. Çekirdeği öğüttükten sonra kahvenizi hazırlayabilirsiniz.

Kahveyi pişirmek ya da demlemek için su kullanacaksanız suyun kalitesine dikkat etmelisiniz. Eğer su klorluysa bu durum kahvenin tadını olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla içme suyu kullanmanız daha iyi bir tercih olabilir. Öte yandan kullanacağınız suyun sıcaklığının 95 dereceyi geçmemesi önemli. Aksi takdirde kahve yanabilir. Eğer kahveyi hazırlarken sütü suyla bir arada ya da tek başına kullanacaksanız sütün türünü de damak tadınıza veya ihtiyaçlarınıza göre seçebilirsiniz.

Kahveyi öğütüp suyu ve sütü de ayarladığınıza göre sıra kahveyi ne ile hazırlayacağınıza geldi! Bu aşamada yine kahveyi nasıl içmek istediğiniz önemli. Örneğin; filtre kahve içecekseniz filtre kahve makinesini, espresso içecekseniz moka potları kullanabilirsiniz.

Çekirdek Kahve Nasıl Saklanır?

çekirdek kahve

Kahve söz konusuysa tazeliğin, lezzetin ön koşulu olduğunu söyleyebiliriz. Neyse ki öğütülmüş kahvenin aksine çekirdek kahve tazeliğini uzun süre koruyabilir. Yine de kahve çekirdeklerini saklarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var:

- Dış etkenlere maruz bırakmayın: Kahve çekirdeklerini nem almayan ve ışık görmeyen bir yerde saklamaya özen göstermelisiniz.
- Özel kaplarda saklayın: Kahvenizi daha uzun süre taze tutabilmek için özel olarak üretilmiş kahve saklama kaplarını edinebilirsiniz. Bu sayede kahvenizin aromasını ve tazeliğini uygun koşullarda koruyabilirsiniz.
- Uzun süre kullanmayacaksanız dondurun: Ambalajını açmadığınız kahve çekirdeklerini kısa süre içerisinde tüketmeyi düşünmüyorsanız dondurmayı tercih edebilirsiniz. Kahveyi çözdürdükten sonra ise iki hafta içinde kullanmaya dikkat etmelisiniz.

70 yılı aşan uzmanlığın verdiği tecrübe ile en iyi lezzeti sunan Tchibo; çekirdek kahveleri 1 kg, 500 gram, 250 gram gibi farklı miktarlarda kahve tutkunlarına ulaştırıyor. Siz de en iyi çekirdek filtre kahveler ve diğer çeşitler için tchibo.com.tr adresini ve Tchibo mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

  isimsiz -   Diğer
2 0
1 yanıt - paylaş
+1

Verdiğin bilgiler icin teşekkür ederim

1 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan