Bebeklerin korkularını nasıl atlatıyorsunuz

0

Merhaba anneler 🌼❣️

Göktuğ Manas 19 aylık.
Çok haraket li, sakin bir çocuk. Haraket planlaması güçlü ve bilinçli çocuk. Yani kendisinin neyi yapıp yapamayağını bilen çocuk. Çok temkinli, duygusal. Teması hiç sevmez. Birinin elinden hiç bir sey almaz gitmez vs.

Son aylarda korkuları artı. Eskiden hiç korkmadan kedi kopegi elinden besleyen çocuk şimdi korkar oldu. Buyuk arabalardan, yüksek sesten, denizden çok korkuyor. 1 bucuk ay önce hayvanat bahçesine gitmiştik çok sevmişt, hayvanlara çok ilgili hepsini biliyor seslerini çıkarıyor. Ama bugun yine gittik bu sefer korktu uzaktaki hayvanlardan korktu ağladı. Arkadaşlarıyla da oyuncaklarını istesin hemen verir itiraz etmez. Onlar sarılmak istediklerinde hemen bağırır bana bakar.

Benim anlamadığım şey.. Bilinçlenmeye başladığı için mi artık korku duygusunu yaşıyor. Yada nedeni ne olabilir.

Ben hep ayrıntılı anlatırım konuşurum. Hiç korkma demedik. Evet korktun yanındayım bize zarar veremez, seni anlıyorum gibi konuşuyorum. Ustunde giderek daha da artırmadık. Sadece denize gitmiştik bu sene ilk o zmn biraz suya alışsın diye bir kaç kere suya soktuk istemedi kenarda oynadık ama gece kabus gordu resmen, uyanıp bana sarılıyor bırakma gibisinden.

Ne yapılmalı, normal mi yada nasıl yol izlemeliyim lütdifen yardım.
Uzun oldu, teşekkür ederim 🙏💖

  Ülküüm   -   Davranış-Eğitim
0 0
8 yanıt - paylaş
0

21 aylık kızım için de aynı şeyleri ben düşünüyorum bu aralar. Bahsettiğiniz şekilde davranmamıza rağmen bu aralar anne ışığı aç, ya da sokakta karanlıktayken kucağına al filan demeye başladı. Sanırım büyüyorlar ve dediğiniz gibi bilinçlenmeye başlıyorlar. Yoksa düşünüyorum etrafta korku unsuru birşey yok, tv bile izlemiyor 🤷🏻‍♀️

0

Bu korkular dönem dönem ortaya çıkıyor ve kayboluyor.
Bir sure sonra korkuları son buluyor. Dönemsel oluyor endişelenmeyin.. ayrıca daha küçük ve herşeyi edimsel yolla öğreniyor.. Kızım yüksek sesten hiç korkmazdi mesela .. bu aralar motor geçse korna çalsa kapi sertçe kapansa vb tüm şeylerden korkmaya başladı..

0

🌞🥰 bir süre inceleyin gozlemleyin .. endişe edecek bir duurm yok diye düşünüyorum.. Başka anneler de yorum yapsın ona göre hareket edersiniz 🌼

0

Ustune gitmeden aynalama yapmaya devam etmenizi tavsiye ederim. Bu gelisimsel bir süreç sanırım. Korkuyu da öğreniyor çocuklar. Oğlum da öyleydi. 3 yaşından sonra epey azaldi. Zaman zaman yuksek seslere veya karanlığa karsi hala gelişebiliyor korku.

0

Açev'in İlk Altı Yıl uygulamasını tavsiye ederim. Gelişime göre Verdikleri bilgiler oldukça yol gösterici.

0

Benim kızım da çok hassastır sizin anlattığınız gibi bir çocuk. Dönem dönem farklı korkuları oluyor. Dokunulmaktan özellikle nefret ediyor ciddi deniz korkusu vardı bebekken ikisi de yoktu. Bir yıl falan sürdü denizden korkusu sonra geçti şimdi yeni korkusu karanlık. Dönem dönem değişiyor ama hiç üstüne gitmeyip ben yanındayım hadi ışığı yakalım gibi davranınca uzatmıyor korkuyu. Dış dünyanın farkına vardığı dönemlerle alakalı diye düşünüyorum.

0

Benim kızım da 19 aylık. Normalde perde ile ceee oynayan çocuk perde kıpırdasa çığlığı basıyor. Inşallah geçecek diye bekliyoruz bizde.

0

Bu geçici bir dönem. Endise etmeyin. ama yine d isterseniz Ebru Sidar okuyun takip edin.duyu hassasiyeti olabilir

Anne ya da anne adayıysan