Bebeklerde diş döneminde otit olması

0

Arkadaşlar Merhaba,

Kulak enfeksiyonuyla hemhâl olmuş, harap düşmüş, cinneti yakınlarda dolanan o canım analar bir bakabilirlerse; tecrübelerine ihtiyacım var.

15 aylık bir adet Metemiz var. 7 aylık -ilk dişe tekabül ediyor- olduğundan bu yana belki bir ayı sağlıklı geçiremedik. Kaç tur antibiyotik tedavisi gördü artık ben saymayı bıraktım. En son doktorumuz “Bazı çocuklar her dişte otit olur, Mete de onlardan biri.” diyerek müjdeyi elime bırakıverdi.

Yılan hikayesine dönen serüvenimizin son kısmını, tecrübe edip akıl vermek isteyenler ve meraklıları için şuraya bırakıyorum:

En son 1.5 ay önce dakikalar içinde 40’a fırlayan ateşle acile koşup -yine- antibiyotik şurupla eve döndük. Orta kulak enfeksiyonu.

1 haftalık tedavinin ardından toparladı derken 10. gün 39 ateşle, yine hastane yine enfeksiyon bu kez 6 iğne.

Harikayız, süperiz, on numarayız bir deniz görsün bebe, yazıktır iki çimsin bir haftadır neşesi de yerinde hem, kulağına su kaçırmayız; hoop akşamına 40 derece. Aciller kanlar, enfeksiyon yine. Değer almış başını gitmiş, 5 katı referans değerin neredeyse.

Bu kez 20 günlük antibiyotik tedavisiyle birlikte alerji şurubu da var reçetede.

3 farklı doktorla görüştük, her biri başka sebeplere yöneldi (bağışıklık, alerji...) ancak aldığımız yanıt hep aynı:

Testlerde her şey normal görünüyor. Bazı çocuklarda olur böyle. Bir de KBB görsün.

Şimdi sorum şu: Kardeşler bu el kadar bebe hep antibiyotik mi kullanacak? Yok mudur bu yolu yürüyen, çare bulan, yavrusunu antibiyotik cehenneminden çekip çıkaran, derdime derman olacak olan?

0 0
1 yanıt - paylaş
0

Benim oglum oyleydi bazi ozellikle erkek cocuklarda kulakta ors uzengi kenikleri biraz faha yassi oluyormus odA hava alnayi azaltiyor sivi biriktirip otite nefen oluyor bizim 7 yasa kada sürdü kulak zari delindi. Kulak.zarinda cokne oldu. Vs. Ancak bu tur cocuklarda meger astım aleeji kaynakli olma ihtimali yuksek. Yani kronik yada alerjik astim olan cocuklarin hemen hepsinde otit hikayesi var nitekim 3 aylikti yanlis hatirlamiyorsam ilk orta kulak enfeksiyonu oldu. 2.5 yasinda kronik astim teshisi kondu. 7 yasinda otit derdi son buldu. 16 yasinda oglum malesef astim devam. Biberon aliyorsa onu kesin

Anne ya da anne adayıysan