Anaokuluna giden çocuğuma harfleri öğretmeli miyim?

0

Mrb arkadaslar oğlum anaokuluna gidiyor 1. Sınıfa hazırlık olsun diye harfleri ogretmelimiyim

  askeresi   -   Davranış-Eğitim
0 0
12 yanıt - paylaş
0

Benim oğlumda 5.5 yaşında. Pandemiden dolayı anasınıfına göndermedim. Merak ediyorum da anasınıfında bilgi olarak neler öğretiliyor acaba ? Bazı yorumlarda, çocukları yarış atı haline getiren veliler olduğunu görüyorum. Çok önceden eğitime başlıyorlar. Ben asla zorlamak ve yormak istemiyorum. Oğlumun sayılarla arası iyi. Sayıları biliyor. Sayıyor. Harfler konusunda kararsızdım. Ama burda yorumları okudukça, üzerinde durmamaya karar verdim. Kendisi soruyo. İstediği şeyi öğreniyor. Tek endişem, anasınıfına gitmediği için, gidenlerden geri kalır mı acaba..

0 0
paylaş
0

Öğretmeyin sizin ogrettiginiz ile öğretmenlerin ogretme okutma seslendirme tarzı farklı

0 0
paylaş
0

Öğretmeyin sınıfinda öğrensin ya değilse sıkılır ayrıca harfleri direk a,b ,c diye öğretmiyoruz ses olarak veriliyor sonra harfe ulaşılıyor 😊

0

Bilen çocuk sıkılır okulda.Dikkat dağınıklığı da oluşursa herkes okumaya geçtiğinde hâlâ heceliyor olur.Nereden mı biliyorum.Yasadım.

0 0
paylaş
0

Şuan 1.sinif oğlum. Eğitim gözümüzün önünde. Ayrıca bir çok birinci sınıf gruplarına üyeyim. Öğrenmeden giden çocuklar öğrenip de giden çocukların yanında ezildi ve üzüldü. Bilen okudu geçti normal rutininde olanlar sanki tembel cocukmus gibi algılandı. Okul açılmış doğru düzgün ders okul görmemiş çocuklar sınıf arkadaşı okuduğu için tembel ve okuma yazma ogrenemeyen olarak algılandı. Bilenle bilmeyen bir olmaz. YouTube da uzaktan öğretmenim kanali var. Sesleri nasıl doğru vereceğinizi mutlaka izleyin ve öğrenin. Doğru ogrettikten sonra sorun olmaz lakin yanlış ogretirseniz bildiğini unutup da yeniden doğruyu öğretmek çok zor olur.

0 0
paylaş
0

Benim oğlum harfleri biliyordu çok kolay geçti okumaya son harfleri vermeden öğretmen okuyordu kitapları

0 0
paylaş
0

Şuan 1 ci sınıf annesiyim oglum anaokuluna pandemiden dolayi 1 ay gidebildi gecen sene okumaya cok hevesliydi kendisi toplar harfleri okurdu okumayi ogretmek istedim her kez sakin ögretme okulda ögrensin sıkılir felan dediler bende ögretmedim suan bin pismanim keske meraki varken ögretseydim odevler bir taraftan okumaya cabaliyor bir taraftan cocuk aşıri bunaldi cok hevesli olan cocuk suan kalem bile görmek istemiyor bense bittigimi hissediyorum ama dayaniyorum. özellikle o yasta bir cocugu ebada 4 saat tutmak inanin cok zor oldu simdiki aklim olsaydi kimseyi dinlemez en azindan harfleri heceleri gösterirdim seneye de ne olacak belirsiz internette sesleri veren videolar var onlardan izletip yavas yavas calistirabilirsiniz tabiki karar sizin genede

0 0
paylaş
0

Okul öncesinde harf öğretimi yoktur. Çocuğu ilkokula hazırlamak demek harf öğretmek değildir. Çocuk kurallara uyabiliyor mu, dikkatini verebiliyor mu, kalemi doğru tutabiliyor mu, eşyalarına sahip çıkabiliyor mu, kendi sorumluluklarını alabiliyor mu, kendi başına iş yapabiliyor mu, öz bakım becerileri tam mı ve kendi başına yapabiliyor mu... Bunlar çok önemlidir. Bu gelişimleri tamamlanmayan çocuklar maalesef ilkokulda zorlanıyorlar. Velileri.de zorlanıyor.

Okul öncesi öğretmeni, birinci sınıf ikiz velisiyim. Ben her gün okula gittim. Babaları evden çalışıyor ama nerdeyse 7x24 yoğun çalışıyor. Çocuklar uzaktan eğitim ile okumayı da matematiği de hepsini öğrendiler. Ödevlerini de genel olarak kendileri yapıyorlar. Devlet okuluna gidiyorlar. Biz kendi yoğunluğumuza rağmen ne birinci sınıf velisi olmakta ne ikiz velisi olmakta ne de uzaktan eğitim olmasında sorun yaşamadık çok şükür.

Çünkü çocuklar 5 yıl okul öncesi eğitime gittiler. Bu yıl okulda 6. yıllarıydı. Yukarıda yazdığım gelişim alanları tama yakındı. Okul nedir, ne yapmak gerekir bunun sorumluluğunda ve bilincindeydiler çok şükür. Diğer gelişim alanları da genel olarak tamdı.

Size tavsiyem internette "okul öncesi 60-72 ay çocuk gelişimi" yazıp çocuğunuz hangi gelişim alanlarında iyi hangisinde eksik var onları gözden gecirebilirsiniz.

Bir de okul öncesinde harf öğretimi yok. Ses tanıtımı vardır. O da sesli harflerle seslere karşı farkındalık oluşturmaktır.

Çocuk kendisi istiyorsa siz de sesli harflerle oyunlar yapabilirsiniz. Yoksa öğretmeyin. O yaş grubunun sorumluluğu değil zaten.

Seneye arkadaşlarıyla birlikte öğretmeninden öğrenmenin heyecanını yaşasın. Baktınız ki zorlanıyor seneye destek verirsiniz.

Zekânın büyük kısmı okul öncesi dönemde gelişiyor. Bilmeyen bazı velilerin olumsuz yorumlarına karşı bu döneminizi iyi değerlendirin. Bu dönem bir daha geri gelmeyecek.

0

Bence 2 den 100 e sayma sayılarını saydırın. 2 şer 3 er 5 er 10 ar ileri geri yaptırın pratık kazandırın. parmakla toplama cıkarma yaptırın harflere gırmeyın her öğretmenin taktiği farklı cocuğunuz bocalamasın

0

Sesli harfleri ve sayilari yazmayi resim yapmayi boyamayi ögretin cok kolaylik oluyor

0 0
paylaş
0

ben harfleri de öğrettim sayilarida cikartmalarida simdi kitap okuyor.cocuk sıkılmıyorsa öğret bence

0 0
paylaş
0

okumayla ilgili bir yorum yapamiyorm cunku evladinizi siz taniyorsunuz.bunun yaninda matematik ritmik sayma ve yazma gercekten yaptirabilisiniz.cocukda hiz kazanir.benmkide anaokul ama bnmkinin meraki yok ogrenmeye hazir degil suan.sayilari yazmaktan hoslanmiyot..bizde boyama yapiyorz

Anne ya da anne adayıysan