8 yaşındaki oğlum okuduklarını aklında tutamıyor

0

Merhabalar 8 yaşında bir oğlum var prematüre olarak doğdu 4 yaşına gelene kadar anne baba dışında hiç kelimesi yoktu. Pedegog tavsiyesi ile kreşe verdim çok şükür 2 ay içinde kelime söylemeye daha sonra da cümle kurmaya başladı. Şu an 1.sınıfa gidiyor 1 yıl erteleme yaptım o yuzden sınıfta en büyük ögrenci. Fakat bir sorunumuz var bu sorun anaokulundada vardı ama düzelir belki diye düşündüm ama hep takip ettim. 1.sınıf dersleri çok güzel okuması gayet hızlı sayıları renkleri zor ögrenmedi matematik çok seviyor ezberi de iyi istiklal marşını ezberleyenler arasında sınıfta ilk ögrencimiz ama sorunum şu algı problemi yaşıyor hikaye okuduğunda yada okuma metni cevapları olduğunda aklında tutamıyor. Bir ödev konusu olduğunda bunu karşı tarafa anlatmakta zorlanıyor. Dün kısacık bir konu vardı kendisine defalarca söyledim ama aklında tutamıyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz? Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

0 0
8 yanıt - paylaş
0

Gayet iyi olduğu görünüyor burdan. Çocuğu rahat bırakın bence. Herşeyi yapıyor diyorsunuz bırakın yapamadığı bir şey olsun. Zamanla o yetisi de gelişir . Yeterki okumayı sevsin.

0

Çocuk psikiyatrisi ile görüşün gelişim testi bı kaç daha test var onu yaparlar sonra öneride bulunurlar nasıl bir yol izlemeniz gerektigini

0

Eskiden tümden gelerek öğrenme sağlıyordu çovuklar. Şimdi ki sistemde tümevarımla öğrenme sağlanıyor. Sadece sizin çocuğunuz değil çoğu çocuk parçaları birleştirmede zorlanıyor. Metnin tamamını görmesi 2. Sınıfta tamamlanabiliyor ancak. Eskiden uygulanan yöntemde cümleden başlnarak harfe ulaştıkları için çocuklar bütün resmi gördükleri için kolay anlıyorlardı. Şimdi harf bazlı sistemde tek tek birleştirip metni oluşturup algılamakta zorlanıyorlar. Bunun çözümü bolca okumak. Okuduğu metinlerle ilgili 5n 1k soruları sorun. Kısa kısa sorun kısa kısa cevaplasın. Kitap ağırlıklı kalmayın her bulduğu şeyi okutun. Yaşına uygun Güncel hayattan duyduğu şeyleri okuduğunda soruları daha kolay cevaplar. Bu şekilde çözebilirsiniz bu durumu

0

Yeterince kitap okumuyor sanırım.
Bol bol kitap okuması lazım.

0

21 gün sıfır TV tablet telefon bolca kitap okuma,bolca rap rap ayaklar,foşur foşur su ,vız vız arı gibi yansıma sözcüklerle destekleyin,eline top aldi diyelim yuvarlak büyük ve kırmızı top ,eline bardak aldi diyelim,bardaginla su içiyorsun, bardağına su doldurmamı istermisin vs sürekli konuşun.

0

Yazı yazma sorunu var mı. Sanırım dikkat dağınıklığı yaşıyor

0

B12 si yuksek gidalar tukettirin. Hafızayı güçlendirir. Bir de bol balık tüketin hazır gıdalardan uzak durun

0 0
paylaş
0

Algi probleminin ne oldugunu buldunuz mu? Yani siz defalarca anlattiginizda anlamiyorsa konuyu geriye dönemiyorsa o zaman ayni konuyu OKUMASINI söylediniz mi? Bazi cocuklar karfleri gözlei önünde görünce idrak eder..
Ya da ögretmeniyle durumu nasil? Yani sorun sizin anlatis sekliniz de olabilir..

Anne ya da anne adayıysan