4,5 yaşındaki çocuğumun suda boğulma korkusu var

0

Merhaba Anneler . Oğlum 4.5 yaşında. suda boğulma korkusu var. bunun bir kaç sebebi var tabi.
-2 yaşındayken deniz kıyısında babaannesinin yanında dururken dalga gelmiş su yutmuş, hemen kurtarılmış tabi. olayı şuan hatırlamıyor ama hafızasında yer etmiş sanırım. bu yaz gittiğimizde denize girmesi için fazla zorlamadım. kıyıdan kıyıdan oynadı sadece.
-Ağustosta ilk defa kreşe başladığında 2 defa havuza götürdüler (seveceğini düşünmüştük), sevmeyince hemen bıraktırdık. hala havuz var deyip okuldan korktuğunu söylüyor. havuzu zaten eylülde kapandı. havuz için para da vermiyoruz, eşyalarını götürmüyorsun, havuz kapalı dememize rağmen her gün havuza göndereceklerini zannedip korktuğunu söylüyor. akşamları çok mutlu eve geliyor. ama sabahları ve evde sürekli derdi ya okulda havuza götürürlerse. öğretmenleri de havuzun olmadığını destekleyici konuşmalar yapıyorlarmış.
-evde otururken kalorifer peteğinin çeşmesi yanlışlıkla açılırsa ne olur diye sormuştu. evi su basar demiştim, . o su basmasını tepesine kadar çıkarda boğulur olarak algıladı. sadece çorapların ıslanır ev çok büyük tepene kadar çıkmaz dememe rağmen çözemedik. evi su basıp boğulmaktan korkup ağlıyor sürekli. bu olayı rüyasında da görmüş. anlaması için anneannemin evini su bastığında çekili videoyu gösterdim. orda sadece ayaklarımızın ıslandığını anlattım. ama yine de içi rahat etmiyor.
bugün tüm bunları öğretmenine anlattım. okulda psikologla da görüşecek. öğretmeni doğal afetlerden bahsedip su basma olayına da derste değinecek. bunlar dışında bir öneriniz var mı?
bir de oğluma okuyabileceğim kitap önerisi? mesela karanlık korkusu vardı. korku avcılarının bodrum katında panik kitabı onu çok rahatlatmıştı. ama boğulma korkusu veya havuz korkusu hakkında bir kitap bulamadım.
uzun oldu. okuduğunuz için çok teşekkür ederim.❤️

0 0
8 yanıt - paylaş
0

Jumbo yüzüyor diye bir kitap var işinize yarar mi bilmiyorum ama isterseniz youtube da bu kitabin videosu var onu izleyip karar verirsiniz

0 0
paylaş
0

Benim oglum da kucukken giriyordu kendini bilmeye basladığında (1.5 yas gibi) girmek istemıyordu aglıyordu hiçbir sekılde gir gibi istek de bulunmadım tamam sen bilirsin deyıp gectim 3 yaz boyunca sadece kumda oynadı fakat bu yaz kendiliğnden girdi (4 yas)ve su kurbagası oldu cıkmak bılmıyor
Benim nacizane fikrim hiç bir sey için cocuklarımızı zorlamamak gerek, kendi seçimidir deyip dedigim gibi hiç sokmaya da calısmadım

0 0
paylaş
0

Okul psikoloğuyla görüşmeniz ya da profesyonel bir destek almanız şu aşamada daha doğru. İlgili kitaba yönlendirmeyi de yine bir uzman yapabilir.

Herkes Barış Muslu ismini vermiş. Barış Muslu, psikolog, psikiyatr, psikolojik danışman vs değil arkadaşlar. Takip edebilirsiniz, kitaplarından faydalanabilirsiniz ancak bazı durumlarda işi uzmanına bırakmak gerek. Maalesef günümüzde herkes her şey uzmanı, herkes spor hocası, diyetisyen, pedagog, psikiyatrist, öğretmen vs. Her şeyin bu kadar iç içe geçtiği bir çağda doğru bilgiye ve duruma uygun uzmana ulaşabilmek güçleşiyor.

0

Tranva olmuş olabilir Barış muslu yu takip edin birde kitabı var Anne beni iyilestir mutlaka onu da edinin derim.

0 0
paylaş
0

Netflix ten zeytin ağacı filmini izlemenizi tavsiye ederim, sonra da barış muslunun son kitabını okumanizi

0

Çok bilgim yok ama belki sizin, eşinizin ya da ebeveynlerinizin boğulma ile ilgili bir travması olabilir.

0 0
paylaş
0

Merhabalar barış musluu takip ederseniz ve onun yöntemi uygularsanız çocuğunuzu rahatlatmış olursunuz diye düşünüyorum kolay gelsin

0

4,5 yasinda korkuyorlar ama seneye düzeliyor merak etmeyin

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan