4.5 yaşındaki oğlum alfabeyi öğrendi

0

Merhaba. 4,5 yaşında oğlum okumayı öğrenmeye başladı. Alfabeyi biliyordu, simdi kendi kendine birleştiriyor sesleri. 3-4 heceli kelimeleri peşpeşe okuyor. Özellikle öğretmenler ve deneyimi olanlar fikir yazarsa. Bu süreçte nasil bir yol izlemeliyiz ? Yapmali/ yapmamali dedikleriniz neler?

  cankiz   -   Davranış-Eğitim
0 0
23 yanıt - paylaş
0

Benım kizimda 4 yasında ogrendı okumayı buyuk harfle yazmayı saatı bılıyodu 5 yasında unuttu çoğunu kardesı oldu ılgılenemedım malesef cızgı fılm açtım sımdı varsa yoksa cızgı film

0 0
paylaş
0

Size bir öğretmen olarak şunu tavsiye edebilirim,siz asla ona müdahale etmeyin sesleri yanlış öğrenirse onu 1. Sınıfta düzeltmesi çok zorlaşacak.İlgisi olabilir ama onun ilgisini başka yönlere çekmeye çalışın bolca o yaşa uygun yapboz yapın hikaye okuyun sorular sorun.Şimdiden okumayı öğrendiği taktirde 1. Sınıfta akranları ses çıkardıkça sıkılacak ve okuldan soğuyacaktır.Biz bu durumlarla çok karşılaşıyoruz.Benimde kızım dört yaşında.İstesem bende öğretirim oda çok seviyor yazı yazmayı alfabeyi ama erteliyorum daha zamanı var şuan çok erken.Okulda öğretmen öğretecek en iyisini diyorum.😁 Günümüz çocukları çok hevesli çokta akıllılar,aferin bıcırıklara.

0

benim oğlumda 2 ay sonra 4 yaşında olacak .Sürekli sorduğu için tabletten harf videosu indirmiştim. Hepsini öğrenmiş ama hece olayını göstermek istemedim işin ehli olmadigim için . Ben de merak ediyorum nasıl davranmak lazım

0

Bu çok güzel cidden üstün yetenekli olabilir bunu bi eğitimciyle mutlaka görüşün

0

İlgisini başka yönlere çekmeye çalışma düşüncenize katılmıyorum. Her cocugun ilgisi, ihtiyacı ve hazirbulunuslugu birbirinden farklıdır. Okuma yazmaya yönelik erken beceriler görmezden gelinmemeli desteklenmeli gerekirse profesyonel destek alınmalıdır. Tabiki okuma ve yazma tek başına bilişsel süreçler değil. Duyussal ve psikomotor boyutları da var. Lakin birinci sınıfta sıkılacak diye gelişimin sekteye uğratılması büyük hata olur. Sınıf öğretmeninin öncelikli görevi öğrencisinin var olan gelişimini desteklemesi ve üst düzey becerileri gelistirmesidir. Bu bağlamda birinci sinifta bu tür öğrencilerle özel olarak öğretim süreçleri yurutulerse sözü edilen olumsuzluklar en aza indirilebilir.

0

Farklı boyutta yapbozları çok sever bu yaş grubu.Örneğin 24 parça bitirebilirsen 36 parçaya geçeriz şeklinde yönlendirebilirsiniz.Sonunu tamamlamalı hikaye kitapları var onları okuyup devamını ondan dinlemeyi isteyebilirsiniz.Bizim kızımla her akşam yapıyoruz o kadar yaratıcı şeyler çıkıyor ki ortaya.Bir resim çizip devamını onun getirmesini isteyebilirsiniz.

0

Böyle yorumlar ne kadar doğru.benim oğlum 2.5 yaşından beri okuyor her gördüğünü ve biz hiç bir şey öğretmedik.iki buçuk yaşındaki bir çocuğa zaten okuma yazma öğretmek kimsenin aklına gelmez. Beni de çok korkutmuşlardı aynı yukarıdaki yorum gibi. Yazılı büyün materyalleri kaldırın dediler. Okulda sıkılırmış... Yaptım ama çocuk bu defa caddedeki tabelaları sokak adlarını okuyordu. Diyeceğim o ki durduramazsınız. Durdurmayın da zaten. Dünyada erken okur yazarlığı önemi konuşuluyor artık. Siz sadece durumu normal karşılayıp fazla abartmayın. Çünkü çocuk bunun farkına varırsa ben diğerlerinden farklıyım psikolojisine girer. Her şey normal karşılayın aferin çok güzel okudun gibi pekiştirin yeter. Ben bir özel eğitimciyim unutmayın ki her çocuk farklıdır. Her çocuğa ihtiyacı doğrultusunda eğitim verilir. Benim oğlum şu an 4 yaşında aska sıkılmıyor okuma yazmadan. Her gün kendini dahada geliştiriyor. İngilizceyi çok seviyor. Bu ara resim yapmaya sardı. Yani o ki öğrenmek isteyen çocuğu köreltmeyin. Öğrenme ucu bucağı olmayan sonsuz Bi deniz. İyi yönlendirilirse çocuk okul hayatında da asla sıkılmaz..

0

çocuktan çocuğa farkeder diye düşünüyorum bende. Mesela ben 1.ci sınıfa başlamadan abim alfabeyi öğretmiş kelimeleri okuyabiliyormuşum. Ama şimdi komşunun oğlu var 7 yaşında bu sene 1. sınıfa başladı. 4 yaşından beri okuma yazma biliyor. Çocuk şuan akranlarıyla zorluk çekiyormuş soğumuş okuldan.

0

ben İngilizce öğretmeniyim. Çocuğunuzun ilgisi varsa bunu desteklemelisiniz diye düşünüyorum. İlgisini başka yöne çekmeyin. Sorduğu kadarına cevap verin ve öğretme çabasına girmeyin. Üstün yetenekli olup olmadığını anlamak için bir pedegog görüşü alabilirsiniz. Eğer üstün yetenekli ise de bu yönde eğitimine katkıda bulunmak faydalı olacaktır. Biz öğretmenler olarak üstün yetenekli çocuklar için özel bir eğitim almıyoruz ve bu çocuklara yönelik eğitimler de üstün yetenekliler okulunda üstün yetenekli çocukların eğitimleriyle ilgilenen öğretmenler/eğitmenler tarafından yapılıyor. Normal bir devlet okulu ya da özel okulda bununla ilgili bir sınıf yok. Üstün yetenekli çocuklar mevcut sınıflarda eğitim görüyor. Sadece eğer sınıfta böyle bir çocuk varsa o çocuk için Bireysel Eğitim Planları hazırlanıyor ve bu plana yönelik hareket ederek çocuğa kendi düzeyinde eğitim verilmeye çalışıyor ama yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu çocuklar sistemde kaybolup gidiyorlar.
Çocuğunuzun sıkılma konusuna gelince ise evet bildiği şeylerin eğitimini almaya devam ederse tabi ki sıkılacak. Ama sıkılacak diye de merak duygusunu köreltmeyi doğru bulmuyorum. Merak duygusunu köreltirseniz de ileride hiç bir şeye merak duymaz hale gelirse bu eğitimini daha da olumsuz etkileyebilir bence. Söylediklerim şahsi görüşlerimdir.

0

benim kızım da 2.5yasinda 1 yaşından bu yana kendi kendine ingilizce biseyler mırıldanıyordu şuan bir çok kelimeyi söylüyor çoğunlukla ingilizce söylüyor isteklerini lakin türkçeyi de ingilizceyi de zaten düzgün konusamiyor etrafimizdakiler ingilizce konuşan oyuncakları vs ortadan kaldırmami yoksa konuşmayacağını kafasının karışacağını söylüyorlar ama kızım çok seviyor ingilizce alfabe sayı şarkıları vs bir çok şeyde öğrenmiş mesela bir masa üzerine çıkıp help help diyor ve ya anniş diyordu bana şimdi mama ve annisi karıştırıp kendince mamiş diyor mamiş help help vs dediğim gibi insanlarda konuşmayı öğrenemeyecek kafası karışacak ingilizce herşeyi kaldır sende konuşma diyorlar aslında konuşuyor lakin türkçe ve ingilizce kelimeleri karıştırıyor aklıma şuan gelmiyor ama mamiş gibi herkes bana aslında böyle bir kelime yok kendine yeni bir dil ogretiyor hiç konusamiycak böyle giderse diyorlar ilgisini başka biseye de çekemiyorum sizin bu konuda yorumunuzu da çok merak ettiğim için yazmak istedim.mesela kapıyı aç diyecek opac diyor 1 diyecek bione diyor vs vs gibi..

0 0
paylaş
0

Benım oğlumda 5 yaşında okumaktan ziyade bütün her şeyi heceleye heceleye yazıyor. Benim hiçbir çabam olmadı. Öğrenmesinide istemedim açıkçası okulda zorlanır diye. Eğitimci arkadaşlarım cok doğru olmadığını söylüyor. Biraz üstüne düşsem okuyacak biliyorum. Ama bende akışına bıraktım seneye zaten okula gidecek.

0

Çocuğa siz okumayı öğretmiyorsunuz çocuk kendi potansiyeli ile öğreniyor. Engel olmayın bunun yerine bilişsel becerilerini geliştireceği farklı uygulamalar, etkinlikler edinmeye çalışın. Okula başladığında sıkılacağı ve okumayı unutup tekrar başlayacağı sürece girecektir. Günlük yaşam becerilerini geliştirecek, özellikle kas sistemini güçlendirecek çalışmalar yapın. Akranları ile birlikte oyun oynamasına teşvik edin. Satranç, akıl oyunları gibi kurs ve etkinliklere ilgisi varsa devam edebilirsiniz.
Maden bulunan bir yeri betonla kapatmak bizim ülkemize ait bir özellik ne yazık ki

0

Dikkatini başka yöne çekme tavrını bir eğitimci olarak doğru bulmuyorum. Sorduğu zaman, yeni sisteme göre harfleri anlatın. Böylelikle yanlış öğrenmemiş olur. Sorduğu zaman sorularını cevapsız bırakmayın lütfen. İlkokulda sıkılır dediler yıllarca da benim birçok öğrencim bu şekilde başladı, çoğu sıkılmadı, hayat kolaylaştı onlar için. Siz çocuğunuzu tanıyorsunuz, en önemli şey içsesinize güvenmek.

0

Benim oğlum da. Beş buçuk yaşında kendi kendine öğrendi, özel bir çaba göstermedik. Sadece sorduğu sorulara cevap verdik. Şu an birinci sınıfa gidiyor. Okumayı zaten biliyor, küçük harflerle yazmayı öğreniyor. Gayet de hevesli okula. Sıkıntı yaşamadık.

0

Benim oğlum 4 yaşında öğrendi okumayı, yazmayı. Şu an 3. sınıfta. Çok başarılı ve mutlu. Şükürler olsun Allah’a. Ben de MEB’de 14 yıllık öğretmenim. Üz’lerle ilgili araştırmalar yapıyorum. Şimdi en başta “Okulda sıkılır öğretmeyin” tavsiyesine oldum olası sinir olurum, biz çocukları okula uydurmak zorunda değiliz, okul çocuklara uymak zorunda çünkü. Fabrikadan çıkmıyor bunlar, hepsini aynı ayara getirme hatasına düşmemeliyiz. Harflere, sayılara ilgisi haddinden fazla olan bir çocuğun ilgisini başka yere çekmenin ona haksızlık etmekten başka bir anlamı yoktur. yaşına uygun 3-4 harfli kelimelerden oluşan basit kitaplar alın. Okumaya çalışsın, beraber okuyun. Ama yanlış bir öğrenme sıkıntı yaratabilir buna dikkat edin. Üz tanısı alabilir zaman içinde. Bunun için acele etmeyin. 6 yaşından önce yapılan testler sağlıklı sonuç vermez. Siz sadece o neye ilgi duyuyorsa onu destekleyin her zaman.

0 0
paylaş
0

Benim oğlumda böyle bir süredir okuyor ama yazmaktan hoşlanmıyor. Okulumuzun psikoloğu ve öğretmenimiz bunun normal bir süreç olduğunu sorduğunda geçiştirmeden cevap vermem gerektiğini söyledi. Bende sesleri sorduğunda doğru öğretmeye çalışıyorum.

0

Oğlum 5,5 yaşında,geçen sene fark ettik okuyabildiğini. 2 yaşından beri harflere-rakamlara ilgisi vardı. Ben de nasıl olsa öğrenemez diye bu ne diye sorduğunda yanlış olduğunu bilerek be-ce-de diye öğrettim. Okuduğunu fark ettiğimizde kendisi de yeni fark etti. O günden sonra ne yapmak diye çok düşündüm ama sonra serbest bıraktım. Kitaplarının üzerinde ki büyük yazıları,tabelaları,işte tv gördüğünde tv de ki yazıları. Şu an 2. Sınıf seviyesinde okuyor nerdeyse yazmayı da epey ilerletti. Size tavsiyem serbest bırakın. Yani hayır bunu okuma demeyin ama gel bakalım burda ne yazıyor da demeyin. İlk zamanlar büyük yazılı kitap istemişti oğlum ne yapacağımı bilmediğimden biraz oyaladım. Gerçi sonra küçük yazıları okumayı da öğrendi. Destekleyin. Merakı varsa köreltmek doğru değil sonuçta öğretmek için zorlamıyorsunuz.

0

Çocuklarım değil ama ben 5 yaşında öğrenmiştim okumayı .Kuzenlerim okur yazarken bakardım onlardan kaptım galiba...Evde gazete kitap elime ne geçerse okurdum anneme...Anneciğim okuma bilmezdi.Oyle kafadan uyduruyorum sanıyormuş meğer...Birgun babamın yanında okudum .Rahmetli o kadar sevindi ki...Bu kız okuyor diye tekrarladı durdu...Ertesi günü hop elimden tutup okula koştular.. Müdür yardımcısı okuttu kalem verdi yazdırdı tabi yazmayı super beceremedim ama okumama o da şaşırdı.. Okula alamayız ama dedi eline kalem ve defter verin sorularını da cevaplayın dedi...Babacigim öyle de yaptı...Bir yıl sonra da okula başladım. Ne sıkıldım ne de mutsuz oldum...Okula başladığımda öğretmenim bana farklı kitaplar önerdi.. Farklı odevlendirdi. Okumayı hep çok sevdim..Hala öyle..Endise etmeyin..Sordukça cevaplayın...Zaten kendisi istiyor sorun olmaz..

0

Kızım da 4,5 yaş ve okuyor.çok sıkmadan ona uygun okuma kitapları okutuyorum.sesleri çıkartıp heceye heceleri de kelime yapıyor.okuma konusunda kitap alarak destek olunabilir.birlikte okuyarak...keşke okul öncesi için Avrupadaki gibi özel kütüphaneler olsa....öyle güzel ve rengarenk ki...kocaman oturma alanları var ortada balon şeklinde...kitap rafları belimden aşağı geliyor.herşey konuya göre yine gruplu tabii...zaten şu dönemde kullanılmaz ama olsa güzel olurdu:)

0 0
paylaş
0

Benim oğlum da 4 yaşını biraz geçmişti, okumayı ve yazmayı kendi kendine söktü. Hiçbir özel çabamız olmamıştı, sadece harflerin ne olduğunu sorduğunda cevap vermiştik. Şimdi 6 yaşında, 1.sınıfta, derste biraz sıkılıyor ama genel olarak idare ediyoruz. Kitap okumayı çok ama çok seviyor. Desteklemek adına yaptığımız tek şey, istediği kitapları okumak, ona bol bol kitap almak oldu. Şimdi de Mental Up gibi uygulamalarla gelişimini destekliyoruz, fazla abartmadan elbette.

0

Merhaba, ben 4,5 yaşımda okumayı öğrenmişim. Ailemin özel bir çabası olmamış açıkçası, kendi kendime sökmüşüm okumayı. Okula başladığımda ben parmak kaldırsam da öğretmenim diğerlerine söz verirdi, nasılsa ben biliyorum diye beni hiç kaldırmazdı bu da beni çok üzerdi. Yeni doğan kardeşim olduğu için o dönem ailem bu durumun çok üzerine düşemedi, ekstra bir yönlendirme yapamadılar açıkçası ama yine de kendi çabamla başarılı bir okul hayatım oldu. önerebileceğim tek şey ileride öğretmeniyle yakın diyalog halinde olun ve diğerleri çocuğunuza yetişsin diye çocuğunuzun gelişimi engellenmesin

0

İleri zekalı ise bunu tespit eden testler ve özel eğitim veren okullar var. O okullarda kendi üst seviyesindeki çocuklarla okuduğu için problem olmuyor. İyi bir pedogog ile görüşün bence.

0

Anaokul ogretmeni durumu fark ediyor ve okul a gelen psikolog da illa zeka testi yapılsın diyor ..5 yaş altı çocuk için bu tür zeka testleri pek net cvp vermiyor imiş ve olaki çocuk üstü n zeka çıktı..Türkiye'de nerde nasıl yonlendirilip eğitimi veriliyor ki bilsem var o da 1 sınıfta sınav girip 2 de eğitim alıyor

Anne ya da anne adayıysan