2017 doğumlu çocuğum arkadaş edinemiyor

0

Herkese merhaba.arkadaslar oglum 2017 dogumlu.Ilk defa anaokuluna basladi.yalniz bir sorun var.oglum okulda hic bir arkadas edinemedigi gibi soru soruldugunda cevap bile vermiyomus.hic konusmuyo oynamiyo digerleriyle.az once camdan seyrettim bi masada put gibi oturuyo kipirdamadan.halbuki diger cocuklar oynuyolar sakalasiyolar.ogretmeniyle de demin konustum.hep ayni legolarla oynuyo 4 saat diyo sosyallesmesi lazim diyo.ama evde cok konusur cok hareketlidir.cok yaraticidir.her isi yapar bana.bir tek dedesi babasi benimle konusuyor.ha bir de benim de hic sosyal cevrem gorustugum insan yok.evimize giden gelen cocuk veya bizim gittigimiz yer parklar disinda yok dogal olarak.ben bu cocugu nasil sosyallestirebilirim sosyal etkinlik kurslari(satranc muzik sanat drama tekvando spor vs)fayda eder mi.hatayi nerde yaptim tecrubelerinizi fikirlerinizi alsam.okula da diyo ki cok uzun sure kaliyorum soyle ogretmene kisa tutsun beni.gel al bahcede dur az kalcam ben diyo.

0 0
10 yanıt - paylaş
0

Cocugunuz yasiti birkac arkadas edinin derim sosyallestikce normal gelicektir ve zamanla acilacaktir diye dusundum

0 0
paylaş
0

Selektif mutizm diye bir rahatsızlık var,onu hatırlattı bana,okulda hic konusmadigi icin. Isim sizi korkutmasin tedavisi olan gecici bir durum. Tabi kesin budur diyemem ben. Cocuk gelişim uzmanına basvurmanizi tavsiye edebilirim.

0 0
paylaş
0

İlk evden ayrılış onun için zor olmuştur, benim çocuklar da ya ağladı, ya girmeyeceğim diye tutturdu okula. Kararlı ve sakin bir şekilde anlatın, kızım polis olmak ister, okula gitmezsen nasıl polis olacaksın , arkadaşların oyunları harfleri sayıları öğrenirken sen evde tek başına sıkılırsın diye konuşmamız etkili olmuştu, tabii hemen değil ama iyi gelmişti. Avcuna öpücük kondurup ozlediginde yanağına koy opucugumu hisset diyebilirsiniz. Bir de ona okul anilarinizdan bahsedin, uydurmasyon 😀 Ben okula ilk başladığımda korkmuştum, sonra arkadaşlarımla öğretmenlerimle tanışınca onlar beni çok sevdi mutlu oldum, ben de onları sevdim. Çok değişik oyunlar öğrendim, anneme de onları anlattım, evde de oynamaya çalıştık gibi onu ozendirecek, bir yandan da duygularında yalniz olmadığını hissettirecek cümleler kurabilirsiniz. Bunları babasına da anlatıyor olabilirsiniz, sizi caktirmadan dinleyecektir. İnşallah kolaylıkla alışır.

0 0
paylaş
0

Benim kızımda konusmamazlik olmadı ama ağlamıştı bir hafta boyunca bahçede bekledim ve ogretmenimizinde uygun gormesiyle bir ders önce aldım bir hafta sonra alısmisti

0 0
paylaş
0

Daha çok erken. Biraz daha zaman lazım. Arkadaşlarına ikram edebileceği birşey hazırlayın. Gülen yüz kurabiye mesela. Götürsün dağıtsın arkdaşlarına. Okul dışında bir sosyal aktivitesi olursa iyi olur tabi. Kısa süre kreşte filan olur ama anaokulu, ilk hafta da geçti artık. Bu saatten sonra geri dönmeyin artık süreci zorlaştırırsınız.

0 0
paylaş
0

Okulun rehber öğretmeniyle bir görüşün. Sizi yönlendirsin. Drama kursu iyi olacaktır. Duygularını daha rahat ifade etmesine katkı sağlar ama bunu çocuğun da istemesi önemli. Bence çokta zaman kaybetmeyin. Belki kendini çok yalnız hissediyor olabilir, okulda güvende hissetmiyor olabilir, sosyal ortamda fobi oluşmuş olabilir. Dünyasında neler oldu bilemeyiz ama rehber öğretmen çok etkili olmazsa mutlaka pedegog yardımı alın.

0

Merhaba biraz daha zaman tanıyın, çok istiyorsa öğretmeni de uygun bulursa biraz erken alın. Sizin sosyal çevreniz olmaması etkilidir gibi geldi. Kursa gitmek yerine doğal ilişkiler kurmak bana daha doğru geliyor. Devam ederse psikolog ya da psikiyatriste götürün.

0 0
paylaş
0

Bize çocuğun okula alışması 2 ayı bulabilir demişti okul psikolloğu, Terakki'de kızım. Ben sizin yerinizde olsam bir süre erken alır ve o hafta olmadığı derste yapılanları, çok şey kaçırdın tüh diye anlatırdım. Bi süre sonra o yokken ne oluyor merak eder

0 0
paylaş
0

Sınıftan veliler ile siz oğlunuz ile arkadaşlarını tanistirin siz kaynasirsaniz oda kaynasir

0 0
paylaş
0

Merhabalar okullar özellikle ana okullari çocukların sosyal gelişim için vardır ve sabırla bekleyin bu durumu okulda sınıfıyla arkadaşları ve öğretmeni ile aşacaktır vakti geldiğinde aceleci davranıp çocuğun olumsuz etkilemesine Sebep olmayın. Umarım öğretmeni duyarlı birisidir ve böyleyse çok faydası olacaktır çocuğumuz da.

0 0
paylaş

Anne ya da anne adayıysan